Неділя 09 Серпень 2020, 00:34

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Упередження мови ворожнечі та популяризації сепаратизму в ЗМІ – експерт УІДЕ Богдан Петренко на ТРК “Київ”

04.11.2016

3 листопада 2016 року заступник директора Інституту Богдан Петренко взяв участь у програмі «У центрі уваги» на ТРК “Київ”. Разом з ведучою Любов’ю Мочаловою та представником Інституту Медіа Права Ігорем Розкладаєм розглядали питання боротьби із закликами до сепаратизму в українських ЗМІ.

Зокрема, йшлось про прийнятий Верховною Радою закон, яким Нацраді з питань з питань телебачення і радіомовлення надається право накладати штрафи на телеканали, які пропагують до війни, агресивних дій, розпалювання національної, расової або релігійної ворожнечі, пропаганди винятковості або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань, ідеології, належності до певної нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження.

Ігор Розкладай заявив, що відповідних нормативний акт надає можливість регуляторному органу у сфері ЗМІ реальні важелі застосовувати заходи до каналів, які порушують законодавство.

Богдан Петренко, зокрема, зауважив, що при позитивних наслідках цього закону, варто розуміти, що лише одна заборона на ті чи інші програми чи заклики не призведе до однозначних змін. Оскільки у суспільстві існує попит на той чи інший інформаційний контент, цей контент буде отримуватись альтернативними шляхами, зокрема, через Інтернет. Оскільки саме попит стимулює пропозицію. Тому необхідно не лише здійснювати заборону, але, як оперативне рішення, здійснювати якісну заміну – на вітчизняний інформаційний контент чи контент інших країн. А стратегічно – необхідно якісно корелювати сам попит – шляхом формування відповідного рівня культури.

Крім того, обговорювалось питання «мови ворожнечі», зокрема – щодо переселенців та тих громадян України, які опинились на окупованих територіях. Експерт УІДЕ відзначив, що відсутність державної стратегії щодо повернення Криму та Донбасу призводить до того, що серед населення і у ЗМІ відсутнє і чітке визначення як незаконних збройних угруповань, так і самих жителів окупованих територій.

Відео