Неділя 22 Лютий 2020, 20:40

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Вибори у Київраду: чи перейде протистояння Кличка і Зеленського в електоральну фазу?

06.09.2019

Про те, чи відбудуться дострокові вибори до Київради – у коментарі експерта Інституту Богдана Петренка сайту 112 телеканалу.

“Зеленський може зважитися на вибори. На нього тисне “київська” частина його партії. До того ж президента переконують, що він може мати свою більшість і в Київраді, що, до речі, не виключено. Вірогідність виборів – 50 на 50″, – прогнозує заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

Але затівати перевибори Київради та її голови є сенс лише в тому разі, якщо їх ініціатор стовідсотково впевнений у своїй перемозі. Так, для Зеленського дуже бажано заволодіти ще й столицею. “Жоден президент України не міг почуватися впевнено, не маючи свого власного мера Києва”, – говорить Золотарьов. “Всі революції в Україні є успішними тоді, коли вони отримують підтримку киян. Тобто якби Зеленський “взяв” би ще й Київ, він би мав величезний карт-бланш”, – додає Богдан Петренко. Але затівати перевибори Київради та її голови є сенс лише в тому разі, якщо їх ініціатор стовідсотково впевнений у своїй перемозі. Так, для Зеленського дуже бажано заволодіти ще й столицею. “Жоден президент України не міг почуватися впевнено, не маючи свого власного мера Києва”, – говорить Золотарьов. “Всі революції в Україні є успішними тоді, коли вони отримують підтримку киян. Тобто якби Зеленський “взяв” би ще й Київ, він би мав величезний карт-бланш”, – додає Богдан Петренко.

Саме ймовірна перемога Кличка на мерських виборах та його активний супротив тому, що робитиме Зе-команда в столиці, може охолодити запал Банкової. “Що може зупинити Зеленського? – розмірковує Богдан Петренко. – Ймовірність того, що мером Києва знову стане Кличко, а не Ткаченко чи хтось там іще. Крім того, все впирається в те, яке саме завдання ставить перед собою команда Зеленського? Показати всім, що вони підкорили столицю? Чи просто усунути Кличка від влади? Якщо головна мета полягає в другому, то для цього дострокові вибори не потрібні, Кличка можна й так перетворити на декорацію”.

Петренко нагадує: “Навіть якщо позачергові вибори відбудуться зараз, то строкові вибори все одно відбудуться восени 2020-го. Тобто як би все не склалося зараз, вибори до Київради – за планом у жовтні наступного року”. Аналогічну ситуацію Київ вже переживав відносно недавно. У 2014 році відбулися дострокові вибори мера та Київради, а у 2015-му відбулися ще одні, цього разу вже чергові місцеві вибори. Проте тоді не було іншого виходу, адже після Революції гідності столиця лишилася взагалі без жодного керівництва. Нині ж вдаватися до того самого сценарію значних резонів нема.

Наостанок наше видання вирішило з’ясувати у експертів одну невеличку “дрібницю”: а як же бути з рішенням Конституційного суду від 2003-го, яке зобов’язує президента України призначити новообраного мера Києва головою КМДА? Тобто чи можна змоделювати ситуацію, коли Київраду очолював би, умовно кажучи, Віталій Кличко, а Київську міську державну адміністрацію – Олександр Ткаченко?

“Коли заходить про Конституційний суд, – відповів нам Богдан Петренко, – я завжди згадую, як КСУ дозволив Леоніду Кучмі балотуватися на третій термін. КСУ традиційно є залежним від президента. Теоретично він може ухвалити рішення про те, що положення про суміщення посад мера і голови КМДА ухвалювали за попередньої редакції Конституції, тобто за Конституцією 1996 року, тоді як нині діє редакція 2004 року. Іншими словами, вказати на те, що тодішнє рішення вже не є легітимним, адже обставини змінилися”.

Звісно, не хотілось би підказувати КСУ вихід із “делікатної” ситуації, але те, про що говорить Петренко, цілком може бути втіленим у життя. Зрештою розвертати закон як дишло у потрібний бік для української влади – не первина.

Більше – у матеріалі Наталії Лебідь «Останній форпост Кличка: Чи зважиться Зеленський на дострокові вибори мера Києва?»