Неділя 23 Вересень 2018, 10:15

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

ВІДНАЙТИ ПОВАГУ – МІЖНАРОДНИЙ ПРОЕКТ ДЛЯ ВІДНОВЛЕННЯ МИРУ В УКРАЇНІ

27.09.2017

Український інститут дослідження екстремізму спільно з партнерами із Міжнародного центру перспективних досліджень за підтримки ПРООН в Україні організували комунікаційну кампанію з підтримки толерантності і взаєморозуміння в суспільстві «Віднайти Повагу» в місті Хмельницький.

1

В межах проекту передбачено створення інституту «Посланців доброї волі ПРООН». Комунікація з представниками громад належатиме моральним авторитетам, лідерам думок – українцям, які здобули визнання в різних сферах діяльності. Протягом проекту передбачено проведення серії заходів – публічних лекцій, дискусій в різних регіонах України задля утвердження принципів взаємоповаги, толерантного ставлення та прийняття інших точок зору в українському суспільстві. Толерантність – це вміння чути іншого, здатність шукати ті чинники, які об’єднують, а не роз’єднують людей та спільноти.

Однією з таких зустрічей стало спілкування українського письменника Любка Дереша зі студентами Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту.

2

Ще на початку лекції, автор зазначив, що в його розумінні толерантність — це культура любові: «Для себе тему толерантності я сприймаю трохи ширше і називаю її культурою любові. У свій час мене надихнула книга Стівена Кові «7 звичок надзвичайно ефективних людей». Якраз тоді я повертався із Єгипту і шукав спосіб, як діяти далі, щоб бути високоефективним. І з’ясував, що людина в житті тоді ефективна, коли в неї з’являється місія. І тоді я зрозумів, що мені для себе нічого не потрібно. Тільки коли я беру за когось відповідальність, я починаю одразу діяти. Це допомагає нам розкриватися, коли ти хочеш допомагати іншим. Або коли ти даруєш подарунки, в тебе з’являється щось інакше, щось нематеріальне. Ти віддаєш, а при цьому в тебе щось прибуває. Відчуття, ніби всередині стільки внутрішнього багатства і це відчуттям близьке до відчуття щастя», – зазначив Любко Дереш.

Коли вчимося віддавати безкорисно, в якийсь момент інша людина починає бачити цю безкорисність і хочеться зробити щось у подяку. Тоді з’являється справжня дружба і, навіть, любов: «Я хочу будувати культуру любові своїми книжками, своїм життям. І сам хочу будувати цю культуру любові. Зараз ми живемо в культурі страху. Наше суспільство побудоване на принципах страху і користі, вони визначають більшість аспектів життя. Влада, преса, – вони всі роблять акцент на тому, що страх є визначальним. Любов – це те, що може прийти на зміну страху, тоді коли ми починаємо довіряти іншим, вірити в те, що є частинкою одного цілого», – каже Любко.

4

Любко Дереш порадив молоді більше подорожувати. Бо коли бачиш інші країни, як живуть інші люди, тоді з’являється широкий погляд на світ, в його основі і є любов, а не страх. Базою для любові є також свобода та увага до іншого. Треба розуміти, що цей «інший» має право відрізнятись статтю, кольором тіла, політичними переконаннями. Толерантність може об’єднати різні частини країни, стати основою досягнення сталого миру, який так необхідний Україні.

5