Вівторок 24 Листопад 2020, 20:12

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Як “ковідне” протистояння центру та регіонів фрагментує Україну

18.11.2020

Про те, чи призведе невиконання рішення центральної влади до розколу України – 17 листопада 2020 року – у коментарі сайту 112 каналу

Коментуючи те, що відбувається в Україні в стосунках між центром та регіонами, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко цурається вживання слова “розкол”. Він вважає, що це було б нагнітанням і без того непростої обстановки. Втім, погоджується: “розпадання” України все ж має місце, і дає йому власне визначення.

“Починається щонайменше фрагментація України. Буде відбуватися подальше віддалення регіонів від центру, людини – від влади і правопорядку. Так, почнеться анархія. Спершу – на рівні області не будуть виконуватися рішення центральної влади, потім на рівні району не будуть виконуватися рішення області. А потім все завершиться тим, що кожен сам для себе встановлюватиме юридичні та етичні норми. І якщо людина вважатиме правильним, наприклад, робити ремонт посеред ночі – вона його робитиме”, – говорить Петренко 112.ua.

Експерт, таким чином, окреслює одразу два наслідки самостійності регіонів. Перший – ослаблення зв’язків між різними частинами України. І другий – розмивання уявлень про те, що правила (закони чи постанови) є обов’язковими для виконання будь-ким.

Але є і третій наслідок. Він полягає у тому, що “антикарантинні виступи на місцях потягнуть за собою делегітимізацію центральної влади. Чим глибшим буде несприйняття центральної влади, тим швидше викристалізується переконання, що можна не виконувати рішення уряду. І навіть більше – можна не виконувати закони, не дотримуватися Конституції тощо. До чого все це призведе? До повного колапсу. Спершу – юридичного, а потім, – і політичного”, – переконаний політолог.

Щоби цього уникнути, центральній владі слід було оголошувати надзвичайний стан. А також провести аналіз того, як зростає (або ні) кількість захворюваних на ковід у разі відмови від карантину. Тут Петренко згадує травневий досвід Черкас і зауважує, що тоді так і не було прораховано, чи погіршилася в місті епідемічна ситуація, і чи покращилася економічна обстановка – внаслідок дочасної відмови від жорсткого карантину.

Більше у матеріалі Наталії Лебідь