Середа 03 Червень 2020, 18:59

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Як запроваджений владою карантин обмежує права і свободи громадян

20.03.2020

Запроваджені владою обмежувальні заходи через загрозу пандемії коронавірусу, обмежують права пересічних українців і мають політичне забарвлення. Про це 19 березня в коментарі інтернет-виданню UA.News розповів заступник директора Українського інституту досліджень екстремізму Богдан Петренко.

На думку експерта, впроваджений в Україні карантин обмежує конституційні права і свободи громадян. Аналітик нагадав, що для введення цих обмежень, влада спочатку мала б оголосити надзвичайний стан, яким і передбачений такий комплекс заходів, а не просто надзвичайну ситуацію в окремих містах і областях, як це було зроблено 18 березня.

«Державні органи поводять себе дуже дивно, бо спочатку обмежуються права громадян і лише потім вводиться якийсь новий рівень надзвичайної ситуації у зв’язку із загрозою епідемії. Вдень відбувається нова хвиля обмеження прав людей, а надвечір у ЗМІ з’являються повідомлення про те, що десь виявили нових заражених коронавірусом. Це дуже дивує і не вкладається у жодні логічні рамки. Я не вважаю, що сьогодні в Україні склалася ситуація, за якої потрібен настільки жорсткий режим. В інших країнах такі обмеження почали вводити після виявлення сотень інфікованих і десятків летальних випадків. Тим більше, що навряд чи деякі рішення матимуть бажаний результат. Наприклад, відучора КМДА зобов’язала водіїв перевозити не більше 10 людей і обов’язково в масках. Однак через закриття метро транспорт переповнений, а більшість пасажирів все одно їздять без захисту»

Аналітик також не виключив, що впроваджені заходи мають і політичне забарвлення. На його думку, під прикриттям карантину, Верховна Рада може провести засідання й ухвалити низку непопулярних рішень, які раніше блокували мітингувальники під її стінами.

«Парламент офіційно вирішив не проводити засідання до 3 квітня. Однак я не виключаю, що найближчим часом депутати можуть зібратися й ухвалити непопулярний серед українців закон про ринок землі, а також непатріотичне рішення стосовно здачі інтересів України на Донбасі. Влада має такий сценарій, бо президент Зеленський в одному зі своїх звернень сказав, що слід прискорити ухвалення цих законів. Крім того, нинішній карантин посилює правоохоронні структури, що може грати «на руку» тим, хто бажає посилити МВС. І це теж проблема»

Ще одним політичним аспектом нинішнього карантину, експерт вважає спроби Володимира Зеленського створити образ українського «Лукашенка». Богдан Петренко не виключив, що такими суттєво вищими, ніж загрози, рішеннями, глава держави намагається позиціонувати себе «батьком нації», який захищає громадян від смертоносної інфекції. Водночас, аналітик не зміг спрогнозувати, чи знайдуть ці зусилля відгук у серцях українців.

І ще одним доказом обмеження прав громадян, заступник директора Українського інституту досліджень екстремізму вважає той факт, що чиновники можуть протестуватися на коронавірус, а громадяни не мають такої можливості.

«Влада панікує не менше за населення. Доказом є ситуація, що виникла днями у Верховній Раді. У народного депутата Сергія Шахова виявили коронавірус і відразу ж почалися перевірки у спікера Дмитра Разумкова та інших парламентарів, які контактували з хворим. Навіть без критичної ситуації, усіх депутатів почали тотально перевіряти. Водночас пересічним громадянам тести на коронавірус ніхто не робить. Тобто, для народних депутатів тести є, а для народу їх чомусь немає. Це обмеження прав українців на захист свого здоров’я»

Нагадаємо, 12 березня уряд оголосив карантин через загрозу розповсюдження в Україні коронавірусу COVID-19. Більшість навчальних закладів не працюють, обмежене проведення масових заходів за участю 200 і більше осіб, крім заходів державної необхідності. Також закрито 170 пунктів пропуску на державному кордоні, зупинене авіасполучення з Італією, яка стала епіцентром розповсюдження коронавірусу в Європі та низкою інших країн.