П'ятниця 22 Червень 2018, 06:13

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Євробачення – чи зменшились ризики для України – коментар експерта Інституту Богдана Петренка.

19.04.2017

3 травня в Україні стартує Євробачення. Через «гібридну війну» з Росією, цей захід уже створив багато галасу. Але, навіть відмова Росії від участі не нівелює потенційні провокації. За словами керівника апарату голови СБУ Олександра Ткачука, правоохоронці зроблять все можливе для того, щоб зменшити ризики – як під час Євробачення, так і під час Чемпіонату світу з хокею, що відбудеться у Києві наприкінці жовтня.

Навряд чи карта Євробачення розіграна Росією до кінця – говорить заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. По-перше, у світі залишаються країни, які вважають Росію своїм історичним союзником. Тому саме безпеці їх виконавців має приділятись найбільша увага. Навряд чи Росія буде діяти напряму та залишати на місці терактів російський прапор чи кокошник. «Я повторюсь, завдання Путіна – повернутись у цивілізований світ, а не перетворитись у Кім Чен Ина. А це можливо або – через виведення військ, або – через доведення неспроможності України як держави. Який шлях обере Москва – питання риторичне. Тому, і теракти, і провокації можуть відбуватись і руками самих українців, можливо навіть щирих патріотів, але – під прихованим кураторством Кремля», – заявив експерт.

По-друге, не варто забувати, що пісенному конкурсу передуватимуть і інші події. 1 травня – будь-які масові заходи завжди потенційно небезпечні. Особливо, якщо проводити їх під провокаційними гаслами та знаменами. І особливо – якщо на них будуть російські журналісти. Але більшої уваги має 2 травня – річниця трагедії в Одесі. Не виключено, що сутички, які відбулись на день визволення міста (10 квітня), були лише прелюдією до значно символічнішої для «руського міра» дати – трагедії у Будинку профспілок. До чого тут Євробачення? Чим драматичніші події відбуватимуться в Україні напередодні конкурсу, тим більша вірогідність що частина виконавців відмовиться приїхати до Києва. І якщо таких виконавців буде більше, ніж два – то Росія з її інформаційними ресурсами зможе це розкрутити до рівня «провал Євробачення в Україні». Ще один крок до неспроможності держави.

Так, Євробачення без російських учасників можливо і менш небезпечно. Але зараз Росія воює не лише на Донбасі проти наших бійців, – вона воює і проти репутації країни і, часто, воює чужими руками. Це теж варто враховувати у розбудові безпекової стратегії.