Вівторок 24 Листопад 2020, 19:24

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Зачепери: що спонукає дітей до екстрему?

28.10.2020

Про те, що стимулює молодих людей до небезпечних моделей поведінки – 28 жовтня у коментарі експерта Богдана Петренка виданню ГолосUA

Деякі з порушників на суді називали ще один мотив своєї забави – надмірний інтерес до процесу. Заступник директора Українського інституту досліджень екстремізму Богдан Петренко головною причиною таких небезпечних вчинків підлітків називає зміну світовідчуття молодшого покоління.

«Справа в тому, що молодше покоління фактично виросло в умовах налагоджених соціальних мереж, в умовах інформаційної революції, – говорить експерт. – Вона фактично наштовхує на те, що успіх може бути досягнутий дуже швидко. Головне, щоб цей крок був екстремальним. Потім цей успіх можна монетизувати, отримати купу передплатників, з одного боку, а з іншого боку, цим навіть можна заробляти на життя. Дуже часто, коли люди роблять такі вчинки, їх мотивом є досягнення цілей самореалізації».

Експерт зауважує, що поганий приклад молоді можуть подавати професійні блогери-екстремали. Але вони-то виконують свої трюки після ретельних тренувань і зі страховкою.

«Є відомі блогери, які екстремальної формою поведінки стимулюють до наслідування, повторення, – каже Богдан Петренко. – Вони викладають відео, і відео починають наслідувати їх шанувальники, намагаються повторити. Але найцікавіше, що більшість кадрів, які роблять самі блогери, – це постановочні кадри. Там обов’язково будуть засоби безпеки, але цього люди не бачать і не розуміють постановочні кадрів. З іншого боку, у цих блогерів є спеціальна фізична підготовка. Вони не відразу пішли і, подивившись якесь відео, полізли на Ейфелеву вежу. Вони для цього тренувалися років 5-6, щоб це зробити. А діти дивляться, не усвідомлюють причинно-наслідкового зв’язку і думають, що цей зміг, значить і я зможу».

«Ще одним з важливих моментів є те, що є частина людей, яких тягне до екстремальних принципам поведінки, вони хочуть цим зайнятися, – каже Богдан Петренко. – Питання, а де їм цим зайнятися, чи є у нас якісь механізми, інституції та засоби, де люди можуть себе реалізувати? У нас фактично такого немає. Люди не маючи можливості реалізувати себе в більш-менш безпечних умовах, шукають себе в небезпеці. Немає безпечної каналізації їх спрямування».

На думку Богдана Петренко, допомогти каналізувати потяг підлітка або дитини до екстриму повинні батьки за допомогою своєї уваги і безпечних занять. Схильний до екстриму дитина буде шукати до цього шляху, але з часом це може йому розподобатися, і він залишить небезпечні захоплення.