Вівторок 12 Грудень 2018, 00:55

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Загрози для України в 2018 році: прямий ефір на Українському радіо

10.01.2018

Під час програми «Український контекст» експерт УІДЕ Руслан Старовойтенко відзначив такі загрози для українського суспільства:

1. Ескалація військової напруги на сході України. Зростає невдоволення на Донбасі, загострюються протиріччя всередині керівництва ОРДЛО, населення тимчасово окупованих територій втрачає довіру до керманичів, які не виконують власні обіцянки щодо покращення життя «без України». Ефективна миротворча операція неможлива внаслідок різного бачення її впровадження з боку Росії та США. Навряд чи буде досягнуто компромісу, тому заради демонстрації сили та впливовості може бути штучно інспіроване загострення чи активізація військових дій після «переобрання» російського президента на новий строк. Багато що залежить від характеру стосунків між Росією та США та відповідним бажанням російського керівництва реалізовувати власні амбіції на теренах України.

2. Проблеми зовнішньо-політичної підтримки України. Відбудеться низка виборів в європейських країнах. Переобрання президента Чехії, парламентські вибори в Італії, Угорщині та Швеції можуть посилити позиції проросійські налаштованих політичних сил, які виступають за скасування санкцій проти Росії. Влітку 2018 року буде ще складніше втримати більшість для продовження дії економічних санкцій, тим більше, якщо Україна буде демонструвати відсутність ефективності реформ та стабільності всередині власної країни.

3. Бідність працюючих. Рівень зарплат, коливання курсу валют та падіння економіки можуть викликати цілку низку проблем від безробіття до загострення внутрішньополітичної ситуації. Слабка економіка зменшує привабливість країни для зовнішніх інвестицій, за минулий рік близько 2 млрд. доларів дивідендів інвесторів виведено з країни замість реінвестування. Чим менші прибутки населення та інвестиції, тим більше соціальних проблем та менше можливостей займати незалежну позицію у зовнішніх стосунках. Бідні країни ніколи не є самостійними на міжнародній арені.

4. Внутрішньо-політична нестабільність. Напередодні виборів 2019 року багато політичних сил зацікавлені у розхитуванні політичної ситуації для зростання власного електорального рейтингу. Більшість претендентів на владу розуміють що не набравши рейтингових балів за 2018 рік важко реально претендувати на перемогу у 2019. Хотілось би вірити що гонитва за рейтингами не призведе до людських жертв, терактів чи іншої позасистемної екстремальної активності.

5. Зростання насильства у суспільстві. Феномен вбивства Ноздровської, резонансні ДТП та відсутність покарання провокують громадян до втручання в ситуацію, лунає все більше закликів до застосування «судів Лінча». Слабка довіра до правоохоронних органів може виявлятися у зростанні кількості випадків безладу та у намаганні наводити лад силами громадськості. Правоохоронні органи можуть перестати бути єдиним носієм легітимного насильства у громадській свідомості, що є вкрай небезпечним прецедентом, який до цього часу більш притаманний слабко розвиненим країнам Латинської Америки чи Африки.