Неділя 24 Січень 2021, 01:08

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Закон про протидію булінгу має виходити за межі шкільного середовища – експерти «Стоп шкільний терор»

23.01.2019

23 січня 2019 року в прес-центрі «Главкому» відбулась прес-конференція «Закон про булінг: панацея від жорстокості чи черговий популізм від законодавців?».

Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко зазначив, що найбільша проблема закону – це популізм. Він покладає основну відповідальність на школи, натомість батьки отримують лише права, але не обов’язки (крім батьків кривдників).

«Влада зіграла на міфі, що школи несуть головну відповідальність за виховання дітей. І поклала формальну відповідальність за нього на вчителів. Не виключено, що у відповідь школи так само формально виконуватимуть норми цього закону», заявив Петренко.

Експерти зазначили, що під час процедури другого читання поняття «булінг» було звужено, з нього випало цькування у дорослих колективах, а також закладені ризики, що дитяче системне насилля за шкільним парканом може не вважатись булінгом.

Проблема ж покарання не у тому, наскільки воно суворе, а у тому, щоб довести факт цькування. Бо переважно йдеться не про фізичне насилля, а про психологічне. Довести ж вину в таких поширених випадках цькування як бойкот, розповсюдження чуток чи ігнорування «мовою тіла», дуже складно.

«Втім, якщо взяти за мету Закону не покарання винних, а профілактику, то вже сам факт його існування може зупинити тих, хто розглядає цькування як жарт. А таких щонайменше 20% серед булерів. І якщо ми знизимо цькування на п’яту частину – це вже зробить Закон ефективним», каже Богдан Петренко.

Також експерти проекту «Стоп шкільний терор» зазначають, що для вирішення проблеми окрім законодавчого регулювання необхідно на рівні держави проводити освітньо-просвітницькі заходи.

«Якщо ми працюватимемо виключно в межах навчальних закладів, то створимо лише острівці безпеки, а цькування перенесеться за межі шкільної території. Про проблему булінгу та шляхи її вирішення має бути поінформоване все суспільство, необхідна синергія батьків, вчителів, правоохоронців, громадських організацій та медіа. А також має бути розроблено та запроваджено Національну програму з профілактики та протидії булінгу, адже в розвинених країнах закон приймався паралельно із запровадженням комплексу протибулінгових заходів на національному рівні», говорить куратор проекту «Стоп шкільний терор» .
Відео за посиланням