Неділя 04 Квітень 2020, 18:05

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Змінити “мінські домовленості”: чи зможе Україна поміняти логіку нав’язану Кремлем?

24.02.2020

Про ініціативи України змінити мінські домовленості та перспективи їх корекції взагалі – 24 лютого 2020 року у коментарі експерта Інституту Богдана Петренка виданню “Комментарии”.

Найголовніше – змінити «мінські домовленості» можливо. А точніше, їх можна відкорегувати. Про це, наприклад, говорить, що на нормандських зустрічах лідери чотирьох країн домовлялись про окремі дії, які взагалі не прописані у мінських домовленостях. Зокрема, про розведення військ, яке реалізовано у трьох точках і заплановано ще у трьох. Останнім часом взагалі у суспільству намагаються нав’язати дискусію про те, чи варто розводити війська по усій лінії зіткнення. Хоча таких вимог у Комплексі дій немає.
Друге – ми чітко спостерігаємо і зміну послідовності реалізації мінських домовленостей. Зокрема, упровадження політичної складової поперед безпекової. Так, відчутний тиск Москви щодо імплементації формули Штайнмаєра, проведення виборів, внесення змін до Конституції щодо особливого статусу. Хоча перший пункт Комплексу дій говорить про повне припинення вогню на території ОРДЛО, яке не реалізується. А частина пунктів взагалі не мають місця у чіткій послідовності – зокрема, роззброєння незаконних збройних угруповань.
Тому можна вести мову про модифікацію (але не скасування «мінську»). Звичайно, ми завжди впиратимемось у непоступливість Кремля (яка є не більше, ніж показушна). Та поки що я не бачу цілісної стратегії. Бо – або ми заговорюємо Москву. Тобто затягуємо реалізацію «кремлівської логіки» у «мінську», заговорюючи Москву і світ. І тим самим підготовлюючи базу для визволення Донбасу (насамперед, через зміни громадської думки на окупованій території та у самій Росії та посилюючи власний економічний та військовий потенціал). Або ми заговорюємо власне населення різними сценаріями, підготовлюючи та підштовхуючи його до прийняття капітуляції (відмову від Криму та прийняття Донбасу на умовах Кремля).