Неділя 22 Лютий 2020, 20:42

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Зняття економічної блокади: поступки окупанту чи шлях до реінтеграції?

07.06.2019

Про доцільність зняття економічної блокади – 7 червня 2019 року у коментарі Богдана Петренка Opinion.

Так, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму, сумнівається, чи доцільною було запровадження блокади. За його словами, сьогодні тотальна блокада – це закріплення умов для того, аби економіка окупованих територій інтегрувалася в економіку Росії.

«Симптоматично, що ми майже не блокуємо торгівлю з агресором – з РФ (товарообіг зростає з 2016 року), а блокуємо з окупованими Росією територіями, тобто з українцями в окупації. Тоді питання – у нас війна з РФ чи громадянська війна? Однозначно чим більше існує кордонів, тим складніше здійснювати інтеграцію. Але це може стати одним із перших кроків зближення України та її окупованих територій».

Економічні зв’язки – каже Петренко, – це один із механізмів інтеграції, а тому зняття блокади може призвести до низки позитивних змін. Та існують і «мінуси».

«Якщо блокаду буде знято, бізнес-сектор може зробити більше і для інших векторів інтеграції – фінансового, гуманітарного, соціального. Крім того, важливим є те, що на Донбасі відбудуться якісь дії, крім позиційної війни та постійної критики Мінських домовленостей. Зняття блокади – це дієвий спосіб протидії контрабанді. Причому контрабанді як місцевій, так і на державному рівні. Тобто нам уже ніхто не нав’яже “Роттердам+” і не буде розповідати про те, як складно і дорого купувати вугілля в Південно-Африканській Республіці. Ми спалюватимемо на наших ТЕЦ те ж саме вугілля, але дешевше. І ніхто не розпускатиме чутки про те, як фурам відомих в Україні фірм робили “зелений коридор” для проїзду в ОРДЛО. Окуповані республіки можуть отримати українські продукти, зокрема й важливі на сьогоднішній момент якісні ліки. Деблокада призведе до зниження бойових зіткнень (складно воювати з тим, з ким офіційно торгуєш). І ще важливий елемент. Зняття блокади дозволить відновити діяльність підприємств в окупованому Донбасі. Тому штатна чисельність армій бойовиків однозначно досягне критично низького рівня, бо запрацюють підприємства і у людей “там” нарешті з’явиться вибір де, крім збройних угруповань, заробляти кошти.

З “мінусів” – зняття блокади призведе до часткового зниження економічного навантаження на Росію щодо утримання цих територій. Звільнення цих територій, до речі, теж знизить фінансовий тиск на Росію. Питання у тому, що є нашою головною ціллю – інтеграція окупованих територій чи протистояння з РФ».

На переконання Богдана Петренка, навіть у разі зняття блокади РФ лишиться відповідальною за вчинену свавільну агресію.

«Зняття економічної блокади жодним чином не знімає з Росії відповідальності за те, що вона розпочала цю війну. Ми не відкликаємо позовів до міжнародних судів, і це не сприяє тому, що з неї будуть зняті санкції»

Більше читайте у матеріалі Дмитра Журавля на Opinion