Середа 23 Вересень 2020, 22:41

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Зростання злочинності після карантину

25.06.2020

Про те, що стало причиною до посткарантинного зростання злочинності і що варто очікувати ближчим часом – 25 червня 2020 року у коментарі експерта Інституту Богдана Петренка виданню Сегодня

Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму, пояснює: сплеск злочинності, який спостерігаємо останнім часом, – прямий наслідок того, що Україна перебувала на карантині протягом 2,5 місяця.

“По-перше, у нас сформувався своєрідна інформаційна бульбашка світосприйняття. Коли відчуття в самоізоляції буквально сформувало ефект як в іграх дітей – “у будиночку”. Тобто у своєрідному бульбашці, де головними загрозами був коронавірус і втрата роботи. Вихід із цього міхура повертає до реальності й інші загрози, які є. У тому числі й відчуття небезпеки. По-друге, кримінал дійсно під час карантину знизився. Точніше, був змушений адаптуватися до ситуації. Це не тільки статистика України, а й світова. По-третє, карантин посилив асоціальні моделі поведінки – наприклад, алкоголізм (продаж алкоголю зросла від 5% до 20%) і пов’язане з ним хуліганство і побутове насильство (80-90% випадків насильства в сім’ї – внаслідок зловживань)”, – говорить Петренко.

Він додав, що безробіття і погана економічна ситуація в країні погіршить ситуацію зі злочинністю. Крім цього, експерт зазначає, що нині ні в кого не викликає підозр поява людини в масці на вулиці, а це погіршує можливість ідентифікації злочинця і стимулює злочинність. Плюс плани влади на “велику амністію”, коли планується випустити на волю близько 3 тис. засуджених, які зайдуть у суспільство з високим рівнем безробіття, і, зрозуміло, їм буде складно знайти собі місце і заробіток, не пов’язаний зі злочинною діяльністю.

Богдан Петренко впевнений, що швидкість зниження злочинності залежатиме від здатності держави перемогти економічну кризу і збереження в суспільстві довіри до правоохоронних структур.

“Зростання віддаленої роботи призведе до збільшення числа злочинів в онлайн-просторі. Поки існуватимуть складності в пересуванні, це буде стимулювати злочини, пов’язані з логістикою (доставлення, як місцеве, так і транснаціональне) заборонених речей (зброя, наркотики). І безробіття буде стимулювати, крім дрібних крадіжок, злочини, пов’язані з торгівлею людьми”, – підсумував експерт.

Більше у матеріалі Анастасії Іщенко “Скасування карантину викличе зростання злочинності: до чого готуватися українцям