Неділя 04 Липень 2020, 08:38

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Зустріч Зеленського з Путіним у Казахстані: куди ведуть Україну ініціативи Назарбаєва?

15.11.2019

Про ініціативу від Назарбаєва провести зустріч в Астані – 14 листопада у коментарі експерта Інституту сайту 112 каналу.

“Ми розуміємо, що такої зустрічі бути не може, оскільки немає тих підстав, які би до неї призводили. Ніщо не заважає Путіну і Зеленському зустрітися в “нормандському формат”, не залучаючи західних посередників. Тобто в межах “Нормандії” провести віч-на-віч в окремій кімнаті. Чи потрібно тут посередництво Назарбаєва? Мені здається, що ні. Казахстан просто намагається підвищити власний імідж за рахунок такого посередництва”, – переконаний заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

Він же додає важливу річ: “Вся ця історія із заявою Назарбаєва ще більше принижує українську сторону, бо вона нібито демонструє російській стороні, що готова йти на поступки заради контактів з РФ. Але Назарбаєв гне власну лінію, аби не лише одна Білорусь виступала як країна-посередник. Ви подивіться, диктатор Лукашенко вже їде до Австрії – з нього знято несприйняття європейськими столицями. Подібного хоче досягти й Назарбаєв”.

Нурсултан Назарбаєв, який вже відійшов від влади після 30-річного правління, прагне елементарного визнання. “Людина вже літня, і в останні свої роки намагається досягти бодай якихось міжнародних успіхів”, – резюмує Богдан Петренко.

Богдан Петренко також вважає, що Росія в жодному разі не наполягала би на швидкій зустрічі двох президентів, оскільки це позбавляє її можливості напрацювати новий пакет забаганок. “Зустрічі бути не може, це фактично підтвердила й російська сторона, яка нині висуває ті самі вимоги, що й перед зустріччю в “нормандському форматі”.

Прискорення контактів з Україною для Росії не є вигідним. Якби гіпотетична зустріч Путіна і Зеленського відбулася найближчим часом, це означало би, що Україна не виконає додаткових умов, які їй могла би нав’язати російська сторона. Наприклад, нова забаганка полягає в тому, щоб “формулу Штайнмаєра” було імплементовано в українському законодавстві. Принаймні так це прозвучало зі сторінок російських ЗМІ, які, вочевидь, просто зреагували на чергову заяву Путіна, але подали це як вже узгоджені позиції. Тому Росія й надалі відтягуватиме зустріч, аби вибити собі якомога більше поступок”.

Чого хоче Зеленський, достеменно невідомо, але Назарбаєв зробив Україні погану послугу. “У подібних заявах російська сторона в будь-якому випадку зацікавлена. Бо це ще раз доводить їм, що вони рухаються в правильному напрямку, “дотискаючи” Україну. Бо Україна шукає будь-яких виходів на РФ, які би дозволили їй провести “нормандську зустріч”, – наголошує Богдан Петренко.

Більше – у матеріалі Наталії Лебідь «Бути чи не бути: Що відомо про зустріч Путіна і Зеленського?»