Вівторок 24 Листопад 2020, 19:57

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

ГАЛИНА ГЕРЕГА: ПРОТИДІЯ НАСИЛЬСТВУ ОБ’ЄДНАЄ НАЦІЮ

15.11.2015

Голова ГО “Український інститут дослідження екстремізму”

Сьогодні наша країна переживає найскладніший період за час своєї незалежності. Ми зіткнулися не тільки з політичними та економічними викликами, а й із зовнішньою агресією, загрозою розділу країни.

_DSC1772a002В Україні відбулася зміна політичного вектора. Такі події неминуче призводять до того, що з’являються незадоволені. І це нормально в демократичній державі. У цих умовах перше і найголовніше завдання влади – не допустити розколу всередині країни.

Нову країну неможливо побудувати на насиллі та розбраті. Тому шлях до європейського співтовариства ми маємо починати з вирішення проблем всередині держави. Будемо відверті, країну, в якій рівень екстремізму досягає найвищих показників, навряд чи раді будуть бачити у Європі.

Але питання навіть не у цьому. Чи хочемо ми самі жити у державі, де насилля стало буденністю, черговим сюжетом у випуску новин? Чи хочемо боятися за наших дітей, батьків? Чи подобається нам бути мовчазними свідками духовного зубожіння нашої нації?

Проблема екстремізму існує не тільки в Україні. Навіть такі розвинуті країни як США та Ізраїль чимало потерпають від цієї «хвороби». Втім, на відміну від України, там активно функціонують державні та громадські утворення, покликані протидіяти цьому небезпечному явищу. В Україні нам довелось починати з чистого листа.

Створюючи Інститут, ми ставили головною метою не просто дослідження екстремізму, нашим завданням було усунути зі свідомості громадян хибну думку, що насиллям можна досягти більшого, ніж домовленостями. Наша місія – через дослідження, прогнози, просвітницькі заходи, через впровадження рекомендацій, створити такий внутрішній клімат, щоб кожна людина, яка живе в Україні, пишалась власним громадянством, щоб українське суспільство стало для світу прикладом подолання гострих конфліктів.

Ми впевнені, що вирішення будь-якої проблеми має починатися з діалогу. Історія доводить, європейські країни, які пішли цим шляхом, змогли зберегти націю, відновити економіку, сформувати відповідальне суспільство.

Вихід з кризи Україна має починати  з загальнонаціонального круглого столу, в якому візьмуть участь представники всіх гілок влади, лідери думок, громадські діячі.  Таке складне явище, як екстремізм можна подолати тільки  об’єднавши зусилля усього громадянського суспільства.

На національному «круглому столі» необхідно сформулювати, яке майбутнє ми хочемо бачити через 5, 10, 20 років, напрацювати основні кроки, напрямки реформ, які б не просто влаштували суспільство, але й дозволили його якісно змінити. Вже незабаром з цією ініціативою ми звернемося до всіх державних інституцій та верств суспільства.

Але на жаль, екстремізм – це не лише радикальні дії. Він проникає у суспільство через «мову ворожнечі»: агресивну лексику та заклики у публічному просторі, стимулюючи до негативних процесів.

Ми впевнені, співпраця з медійним середовищем, залучення його до процесу формування високих стандартів подання об’єктивної, неупередженої інформації, дозволить протидіяти насильству, маніпуляціям та зомбуванню населення, які застосовують наші опоненти для штучної побудови образу ворога та залякування українських громадян.

Заради виявлення і профілактики загроз безпеці громадян необхідно запровадити постійний моніторинг проявів екстремів, сформувати єдину інформаційну політику держави в цьому напрямку.

Важлива роль у протидії проявів екстремізму належить культурі.   Сьогодні, коли якісний власний культурний продукт майже не виробляється, українці вимушені вживати культурні продукти інших країн – фільми, телепередачі. І, на жаль, багато з них популяризують злочинність, насилля та агресію. Та, що не менш важливо, саме через них відбувається штучне нав’язування любові до іншої країни, ненависті до українського. Тому, ми не просто маємо витіснити агресивний інформаційний продукт з наших екранів, ми маємо створити свій продукт, який би не тільки заповнював вакуум, але й поширював українські цінності та любов до власної держави.

Ми розуміємо, ці кроки – не панацея, і швидко погасити хвилю екстремізму, що захлеснула державу, не вдасться. Але зараз найважливіше розставити орієнтири, навчитися вирішувати проблеми без силових методів, без агресії, шляхом діалогу, мовою порозуміння. Лише суспільство, в якому звертають увагу на проблеми інших, спроможне вижити і перемогти.