Неділя 04 Липень 2020, 09:08

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

80% дітей мають залежність від інтернету

11.02.2020

Газета по-українськи, 11 лютого 2020 року

Сьогодні день безпеки в Інтернеті. І гадаю, це чудовий привід нагадати, що ми живемо зовсім в іншому світі, ніж жили 20 років тому.

Людство проводить в мережі все більше часу. Тому сюди – в Інтернет, крім котиків та кумедних мемів, перетягнулась і злочинність. До того ж – вся, що існувала у реальному світі. Навіть фізичне – від доведення до самогубства до визначення місця перебування потенційної жертви.

Та як на мене, найпоширеніша проблема безпеки, яка виникає у мережі, – це залежність. Найпоширеніша, бо нею уражені майже всі діти. Вже сьогодні у 80% дітей помірна залежність. У 10% залежність – критична. Переважна частина дітей проводять в смартфонах від 6 до 10 годин на добу.

Соціальні мережі стають частиною нашого життя. Без них складно уявити соціальну активність. Але, це палка з двома кінцями. Будь-що у великих дозах перетворюється на отруту. Клаптикове світосприйняття, складність розуміння великого об’єму матеріалу, проблеми з логікою, у спілкування з іншими людьми, особливо за межами екрану, – це все наслідки інтернет-залежності.

Можете відбирати гаджети, але це не вирішить проблеми. Це так само як забрати у дитини 20 років тому вулицю. Хочеш не хочеш, а ти все одно на неї повертається. Тому, щоб діти не були залежними не варто починати з негативу. Просто зробіть три речі: приклад, увага і заміщення.

Приклад. Не хочете, щоб діти проводили багато часу в мережі – не «зависайте» в ній самі. Дитина несвідомо копіює своїх батьків, грає в «дорослих», тобто в ті ж ролі, що старше покоління. У тому числі й в «зависання в інтенеті», І перед тим, як боротись з залежністю в дитини, подумайте чи немає залежності у вас?

Увага. Сучасні діти – «продукт» уже «цифрових» батьків. Тобто, тих, які й самі зростали в епоху становлення та поширення гаджетів. І ці ж батьки, щоб полегшити собі процес виховання, не задумуючись давали планшети/телефони дитині. У нас з’явилось ціле покоління, виховане інтернетом. Щоб не було залежності – проводьте самі час з дитиною. До речі, цей метод «лікує» залежність як у дітей, так і у дорослих.

Заміщення. Дитина може не знати інших видів активності, крім зависання у мережі. І щоб дитина не була залежною, щоб її не тягнуло назад в мережу, їй має бути цікаво офлайн. Тому найкращий вихід – це знайти дитині цікаве заняття. До того ж не лише віддати на гурток. А, наприклад, знайти цікаве заняття разом з батьками. Тоді можна відразу убити два зайці.

Роль інтернету буде зростати однозначно. Наше завдання не обмежити це зростання, а створити правила поведінки у ньому. Як свого часу для зростаючої чисельності авто були створені правила дорожнього руху.

Богдан Петренко