Понеділок 03 Серпень 2020, 17:39

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Що Україні необхідно зробити до виборів на Донбасі

17.09.2019

Главред, 17 вересня 2019 року

Перш ніж проводити вибори на Донбасі, необхідно не тільки відновити там українську юрисдикцію, а й подбати про захист непідконтрольних територій.

Нещодавно міністр закордонних справ України Вадим Пристайко анонсував проведення місцевих виборів на Донбасі, що було відразу ж сприйнято в багнети в соцмережах. Тому вже незабаром Пристайко був змушений уточнювати, що ці вибори будуть проходити виключно на українських умовах.
Причина такого “відкату” цілком зрозуміла, адже нинішня влада, як в принципі, і будь-яка інша, певною мірою залежна від громадської думки. На жаль, і українське суспільство також на це орієнтоване. І тому зараз влада стоїть перед дилемою – “що робити далі?”. І зараз, ймовірно, вся робота буде спрямована, скоріше, не на зміни законодавства напередодні виборів, а на підготовку суспільства до поступок, які цей час будуть проводитися на користь РФ. І думаю, що заяви “про відкат” будуть і далі періодично звучати.
Волкер розповів, за яких умов пройдуть вибори на окупованому ДонбассеОтмечу, що багато в Україні зараз зациклені на тому, щоб відновити юридичні установи на тій території. Безумовно, це теж необхідно, і вони безумовно повинні бути присутніми, так як навіть в мінських угодах сказано, що вибори на цих територіях повинні проводити за українським законодавством. Тому за цими виборами повинні спостерігати і українські правоохоронці, відповідно, і якось контролюватися українським ЦВК, оскільки ми апріорі не можемо визнати виборів, які відбувалися без участі української влади і українських партій. Але питання і в тому, чи виграють українські партії при подібних умовах? Біда в тому, що ми оцінюємо вибори на тій території, ніби це така ж територія України, як і в інших регіонах.
Крім того, зараз ми дуже зосереджені на самому факті виборів і виграші на них одіозних персонажів. У будь-якому випадку, ми повинні розуміти, що історія України в день виборів не закінчиться – у нас будуть відбуватися подальші процеси, а Україна, не важно коли, але отримає контроль над кордоном з РФ. І ось тут вже виникає питання – чи здатні ми, отримавши контроль над кордоном, здійснювати такі інформаційні процеси, щоб переконати людей, які там живуть, підтримати на умовних “наступних виборах” проукраїнських кандидатів і проукраїнські партії.
Адже ці території зараз інформаційно інші – тобто, вони вражені іншими інформаційними посиланнями, включаючи ненависть до українського населення. І тому перше, що ми повинні там робити – формувати на тих територіях проукраїнські погляди. Тими джерелами, які є в Україні, зараз цього зробити нереально – повинен бути створений окремий канал, який зрозумілою для них мовою будуть подаватися проукраїнські сигнали. Наприклад, в Україні зараз є умовні прокремлівські телеканали, які подають інформацію так, як це вигідно Кремлю, але в контексті української ситуації. За тією ж схемою повинні працювати і проукраїнські телеканали на тій території.
Фактично, щоб провести вибори, Україні зараз не потрібно вносити ніяких змін в законодавство, так як ми вносили їх раніше, ще за часів Порошенко. Єдине – ці зміни не поширювалися на непідконтрольну територію, так як там не було легітимності України.
Що ж стосується тих змін до Конституції, яких від України домагається Росія, то згідно з тими ж Мінським угодами, ми повинні погоджувати зміни до Конституції з представниками окупованих територій. Але ми повинні визнати і вести переговори тільки з тими представниками, які будуть обрані на виборах, результати яких визнають Україна і ОБСЄ. Тобто, не може Конституція України вступати в силу в той день, коли ОБСЄ визнає вибори (як того вимагає зараз російська сторона), оскільки це вже порушення.
Ще одна обставина, що викликає ризик – невизнання Росією наявності її людей на Донбасі. Виведення військ також є одним з пунктів мінських угод. А оскільки Росія не визнає, що на Донбасі саме її солдати, вона може прямо зараз відмежуватися від них і зовсім вийти з переговорів. І тому, в плані безпеки, важливо розвивати свою армію, оскільки нам треба буде оберігати наші території. І в цьому випадку явно не варто зменшувати витрати на безпеку.

Богдан Петренко