Вівторок 24 Листопад 2020, 19:31

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Для чого потрібно зе-опитування?

13.10.2020

Газета по-українськи, 13 жовтня 2020 року

Сьогодні Президент України заявив, що під час виборів буде проведене і опитування громадян. Що це таке і кому воно потрібне?

Перше, що викликає питання – а чого ще немає питань – тупо ще не придумали ще? Тобто, швиденько придумали технологію на колінці, а питань не придумали?

Які взагалі там повинні бути питання? Посилити повноваження президента? Зупинити війну на Донбасі? Дати право особисто президентом розстрілювати тих, хто його критикує? Що, на Вашу думку останнє – не законне? А проведення опитування – законне? Тому можна ставити будь-які питання – хоч перейменування островів у Тихому океані.

Друге – які б не були питання чи відповіді – вони не матимуть юридичних наслідків. Бо відслідковувати наскільки коректним було голосування, чи правильно видавались або оформлялись бюлетені по ним (і чи було воно взагалі це опитування) – неможливо. Тому відповіді будуть такими, які вже написані в Офісі Президента. Написані ще до того, як будуть сформульовані питання.

А тоді уже ними можуть маніпулювати. Не в правовому вимірі. Бо ми в ньому практично не живемо. А у вимірі символічному. Тобто – як засіб тиску на тих, хто приймає рішення (депутатів, місцеві влади, громадську думку). Типу, не важливо, що думаєш ти, “бо більшість сказала так”. А те, що опитування незаконне і некоректне – це нікого не хвилює.

Третє – мабуть найголовніше – опитування це засіб притягнути на виборчі дільниці так зване “болото”. Тобто, тих, хто не прийшов би в іншому випадку. А так у них буде додатковий стимул прийти – це опитування.

Насправді – опитування – це спроба повторити подвиги минулого року. Коли і на президентських і на парламентських виборів «Слуги народу» отримали карколомний результат. В основному – за рахунок того, що за них проголосували ті, хто не голосував раніше, бо побачили в них альтернативу – “неполітиків”. Проблема у тому, що і Президент і його партія перестали сприйматись “неполітиками”. Бо вже і сам Зеленський грає не “свого хлопця”. Він грає «політика», грає «президента України». Тому не факт, що ті хто прийдуть на вибори, будуть голосувати за майже збитого льотчика.

Але ось у чому виграє Офіс Президента – це в тому, що захопить порядок денний. Бо тепер усі будуть обговорювати питання, які будуть порушені ним. А не інші проблеми. У тому числі й проблеми місцевого самоврядування (вибори ж місцеві – не будемо забувати), які відійдуть на другий план

Богдан Петренко