П'ятниця 25 Вересень 2020, 21:38

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Донбаський вузол: якщо не відбудеться поступок з боку РФ, Україна не буде рватися виконувати попередні домовленості

27.01.2020

Комментарии, 27 січня  2020 року

Українська сторона в Тристоронньої контактній групі у Мінську запропонувала три нові пункти в рамках другого етапу розведення сил і засобів на Донбасі: в КПВВ “Гнутове”, біля залізничного моста в Станиці Луганській і біля Новоселівки Другої.

Як показав досвід минулих домовленостей – зустрічей може не відбутися, якщо не відбудеться розведення. Попередньо, нова зустріч в нормандському форматі повинна відбутися наприкінці березня. І педалювання цієї теми можливо тільки в тому випадку, якщо команда Зеленського знову поставить самоціллю нормандську зустріну. Але такого запалу вже немає, тому що попередня зустріч не продемонструвала реальної ефективності. Поки єдиним реалізованим пунктом став обмін встановлених заложників (але не всіх на всіх). Більш того, кількість обстрілів навіть зросла – щонайменше, в січні 2020 року вже загинуло в чотири рази більше військовослужбовців ЗСУ, ніж в минулому січні – і більше, ніж середньомісячні втрати минулого року. Тому якщо не відбудеться поступок з боку РФ, Україна не буде рватися виконувати попередні домовленості.

Це говорить про те, що розведення сил в трьох нових точках може бути перенесено на невизначений термін. Єдиним моментом, який може прискорити розведення – це потенційна зустріч президентів України і Росії, яку нібито планують на лютий.

Що ж до безпосередніх точок розведення, то висока ймовірність – Гнутове (нібито є узгодження з обох сторін). Зрозуміло, Україна буде протистояти точкам розведення в місцях, де можлива російська експансія на стратегічні об’єкти – Щастя на Луганщині (вихід на ТЕС) і Широкино (під Маріуполем).

Технічно складно провести розведення сил в Авдіївці, оскільки бойові дії відбуваються не в полі, а в промисловій забудові. Більш того, вихід з Авдіївки – з одного і з іншого боку – буде сприйматися як здача великого міста.

У той же час, досить часті заяви про можливе відновлення залізничного сполучення між контрольованими і неконтрольованими територіями. І це можливо – на залізничному мосту в Станиці Луганській. Зрозуміло, що цей варіант може підтримати і Росія, тому що залізничне сполучення – це відновлення зв’язків, а інтеграція проросійського Донбасу в Україні – це одне із завдань Кремля. Більш того, в кінці минулого року саме у цього моста окупанти «чомусь» здійснювали заміну залізничного полотна.

Щодо Новоселівки Другої – ймовірно це саме той випадок, коли Україні доведеться піти на поступки. Більш того, поряд знаходиться автотраса Донецьк-Слов’янськ, яка відкриває шлях на Ясинуватої і – потенційне вклинювання вже українських військ між Донецьком і Горлівкою.

 Богдан Петренко