Середа 23 Вересень 2020, 22:38

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Досить вчити Донбас?

23.06.2020

Site, 23 червня 2020 року

Я всіма руками за ЗНО, але вважаю, що в окремих випадках ми маємо робити виключення. І сьогоднішня ініціатива про вступ студентів з окупованих територій без здачі зовнішнього вважаю виправданим.

Перше – студенти з ОРДЛО та Криму повинні навчатись разом з іншими і в одних і тих же ВНЗ, які студенти з вільних територій. Ніяких “особливих і виокремлених для них вишів”
В іншому випадку – коли їм виділяються окремі навчальні заклади – ми створюємо гетто, мобілізуємо їх навколо собі подібних та гальмуємо будь-які спроби реукраїнізувати та ресоціалізувати в українську спільноту наших громадян з того боку. Фактично, в цьому випадку втрачається весь сенс залучення студентів з окупованих територій. Бо навчання – це не лише пижування студентів знанням. Це і внутрішньогрупове спілкування і неформальні зв’язки, які будуть визначати їхнє доросле життя і після закінчення навчання.

Друге – навчальна програма в окупації відрізняється – особливо з базових предметів ЗНО – української мови та історії України. Тому логічним є рішення, що вони не здають ЗНО, бо не перебувають у тих же умовах, що і решта студентів. Більше того, в минулі роки спостерігались неодноразові спроби блокувати КПВВ з боку російських проксі саме під час проходження сесій ЗНО. Цього року таке можливо не лише з боку НЗФ, але і з нашого боку – не через прагнення не допустити студентів з ОРДЛО чи з Криму – а через непрогнозованість епідемії коронавірусу – особливо на неконтрольованих Україною територіях.

Третє і найголовніше. Ми ведемо інформаційну війну з Російською Федерацією. Так ось я хочу нагадати, що ця війна має йти не лише на території, що контролює Україна. А й за “уми” тих, хто проживає на окупованих РФ територіях. І будь-які дискусії плану недопустимо збільшення студентів з ОРДЛО чи особливий порядок їх вступу – це гра на одні ворота. Гра за утримання свого електорату, а не за уми жителів окупованих територій.

І останнє – для того, щоб зняти негатив від цієї історії зовсім. Особливо – для батьків дітей, які будуть поступати на загальних засадах – необхідно чітко розділити дві категорії “пільговиків” і “бюджетників” і проводити фінансування цих категорій за окремими статтями. Щоб а) було чітке розуміння, що від зростання кількості пільгових місць не буде зменшення кількості бюджетних і б) не було й думки, що хтось з пільговиків забрав у чиєїсь “надрозумної” дитини бюджетне місце.

Дискусія з цього питання перетворилась у прямому сенсі в звинувачення у сепаратизмі та проросійськості студентів з окупованих територій. Але – не треба робити ворога з того, кого і так нав’язує нам як ворога (і паралельно і як сторону сторону перемовин) Російська Федерація – з жителів окупованих територій. Ми ведемо війну з РФ, а не з власним народом. І війна ця – точно не громадянська.