Четвер 19 Вересень 2019, 13:54

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Хто та навіщо займається псевдомінуваннями

31.05.2019

Інтерв’ю для «Газети по-українськи», 29 травня 2019 року

Близько 100 повідомлень про мінування надійшло до поліції протягом травня. Телефонували до майже всіх обласних центрів і великих міст. Серед замінованих будівель називали школи, адмінбудівлі, торгівельні центри, університети, пологові будинки та транспортні засоби. Всі повідомлення виявились неправдивими.

Чому активізувались псевдомінувальники?

Причиною телефонних мінувань може бути Росія, яка намагається впливати на населення, – говорить Gazeta.ua Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту досліджень екстремізму. – Українці не будуть негативно ставитися до тих, хто повідомив, але будуть спрямовувати негатив на правоохоронців. Тому це є важливим елементом у розхитуванні свідомості. Завданням РФ є не військова агресія на території України, а політичне захоплення. Воно можливе шляхом поділу українців та формуванню в них недовіри до влади.

Хто ще це може бути?

Телефонні мінування можуть здійснюватись конкурентами чи як фактор привертання самими об’єктами уваги ЗМІ. Наприклад, непопулярних торговельних центрів. Можуть бути повідомлення про мінування шкіл від неповнолітніх, коли відбувається якийсь захід, на кшалт контрольної чи батьківських зборів.

Ледь не до 20% неповнолітніх, більшості з яких не виповнилося 16 років, здійснюють телефонні мінування. У дітей не розвинена соціальна відповідальність. Ще одна категорія – люди, які переслідують власну вигоду, наприклад, хочуть помститися.

Скільки держкоштів йде на перевірку об’єктів?

Важко прорахувати. Я зустрічав цифру 5 тисяч доларів за одну перевірку замінованого приміщення, і це не в Києві. Підприємцям важливо в певний час відкрити магазин, а їх затримують. Затримується рух транспорту, падають продажі.

Наскільки просто визначити, звідки телефонують?

Складно дістати злочинців із РФ, які здійснюють телефонні мінування через інтернет або якісь блокувальні фільтри. Вирахувати номери телефонів українців не так складно. Переважно телефонують із будки телефонної, зі свого телефону чи з того, який взяли у когось. У багатьох випадках затримують людину того ж дня.

Яка відповідальність передбачена?

Цьогоріч представники Нацгварії говорили про внесення законопроектів, які мають посилити фінансову відповідальність, яку нестимуть злочинці за телефонні мінування. За 2019 рік було винесено 58 вироків. Найбільше покарання – штраф близько 6 тисяч гривень. Це не впливає на зменшення економічних наслідків злочину. До 2014-го розкривалося 90% злочинів, пов’язаних із телефонним тероризмом.

Це спланована акція?

Це може бути викликано ефектом “доміно”, коли люди чують новини про мінування та намагаються повторити ті самі дії. Наслідують – соціально невідповідальні. Майже 50% людей здійснюють такі повідомлення у стані алкогольного сп’яніння.

Які основні ризики від таких “розваг”?

Практика показує, що такі злочини розслідуються швидко й оперативно. Тому гратися в піжмурки і думати, що не зловлять, не варто. Людина, яку вперше не затримали, переходить межу і продовжує робити те саме. Зрештою, все одно попадається.

Щоб здійснити перевірку чи евакуацію, оголюються інші ділянки, важливі для безпеки на території міста. Це відволікає поліцію від виконання їхніх безпосередніх завдань.

Як це зупинити?

Українці мають бути більш відповідальними в своїх вчинках. Навіть коли людина не переслідує мету допомоги РФ, то повинна розуміти, що кожним таким фактом сприяє агресору у формуванні недовіри до українських правоохоронців. Треба з розумінням ставитися до поліцейських, які намагаються захистити. Варто пояснювати дітям, що такі вчинки погані. Працювати не з самим фактом чи випадками мінування, а розповідати про затриманих ы терміни ув’язнення. Якби такі речі поширювалися, було б значно менше затриманих. Навіть правоохоронці переважно повідомляють про випадки, а не про те, як когось притягують до відповідальності.

Ірина Шевченко