П'ятниця 29 Травень 2020, 22:44

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Лякають нові обмеження Кабміну? А це ще не кінець

02.04.2020

UNIAN, 2 квітня 2020 року

Сьогодні Кабмін, найімовірніше, прийме додаткові обмеження пов’язані з карантином. І, виявляється, не треба ніякого режиму надзвичайного стану, щоб українці відчули себе північними корейцями. Бо на відчуття китайцями ми не витягнемо економічно.

Традиційно – те що Уряд дозволяє можна ігнорувати на місцевому рівні (наприклад, відкрити продовольчі ринки). А те, що забороняє – обов’язкове до виконання (закриття метро в неінфікованому Харкові). Тому місцева влада тут точно не «пропетляє».

Друга особливість – немає ефектнішої дії, ніж заборона. А ефектність і ефективність – це далеко не синоніми. Все як завжди робиться тотально. Без особливостей інфікування конкретного регіону. І без виключень. Хоча, немає чого дивуватись. Два соцдослідження, що були проведення останнім часом, показали, що переважна більшість українців або задоволені обмеженням, або хочуть їх ще більше. А влада лише реагує на зміну настроїв людей. Тим більше реагує тоді, коли це збільшує її повноваження.

Третє. Всі обмеження прав людини, які запроваджуються на сьогодні, без запровадження надзвичайного стану, – неконституційні. Та страх, що панує в українців, відкриває можливості для закручування гайок. А закон про надзвичайний стан встановлював би рамки для обмежень і органів влади. І їхню відповідальність. Тому питання ще чи його приймуть взагалі, якщо можна і так.

Трохи про обмеження. Заборона перебувати без маски у громадських місцях – правильна. Але не в умовах дефіциту масок. Враховуючи дефіцит та видумкуватість як національну ознаку, частина українців вимушена ходити в одних і тих же масках – протягом усього карантину. А це навіть небезпечніше, ніж без маски. Тому – доки не буде доступних масок у аптеках  – ця вимоги лише створює видимість безпеки. І несе ризики ще більшого зараження від прострочених масок.

Друге. Заборона перебувати в парках, крім як для вигулювання тварин. Вже всі пожартували, що тепер будуть вигулювати навіть хом’ячків. Але хіба не можна просто не встановити соціальну дистанцію? І чому заборонена прогулянка з дітьми в сквері? Взагалі – наскільки небезпечно для імунної системи, яка і буде протидіяти коронавірусу, не виходити на свіже повітря?

І третє. Заборона ходити більше, ніж вдвох. Виключення – для супроводження дітей. Чого ж удвох, а не по-одному? У нас же самоізоляція, а не двоізоляція. А все – зрозумів – це залишили на потім. Бо через тиждень теж якісь обмеження треба буде вводити – кількість інфікованих ближчим часом тільки зростатиме. І запити на те, щоб влада робила хоч щось зростатимуть.

А обмежувати ще є куди. Просто подивіться соцдослідження «Рейтингу». 65% – за обмеження руху авто та можливість їх огляду. 71% – за заборону переміщення між областями та містами. 58% – за комендантську годину.

Будь-які обмеження можна стерпіти, якщо дійсно людина в паніці. Або якщо її штучно підпитують. Але. Якщо надмірно закручувати гайки – можна збити різьбу. І почне вона збиватись десь у середині квітня, – коли більшість не отримає звичних зарплат. Але отримає звичні платіжки за комунальні. І матиме звичну потребу їсти кожен день.

Богдан Петренко