Понеділок 01 Червень 2020, 05:42

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Масові розстріли: від США до України…

03.06.2019

Кореспондент, 3 червня 2019 року

Черговий масовий розстріл відбувся у штаті Вірджинія (США). 12 осіб, у тому числі й нападник – загинули. Що формує таку поведінку і чому вона поширюється?


1. Надмірний індивідуалізм. Ідеологія лідерства та гострого ставлення до власних досягнень мають зворотну сторону, – не всі дотягують по поставленої планки. А фруструють усі по різному. У тому числі й через насилля до інших. У США ідеологія досягнень стала державною. У нас – стає. Подивіться лише на кількість “інститутів лідерства” в Україні.
2. Наявність зброї на руках у населення не причина подібних масових розстрілів. Щонайменше, схожі ситуації ми бачимо в країнах, де короткостволи для громадяни заборонені. У тій же РФ. Але – доступність зброї це причина для того, щоб кількість жертв від таких нападів зростала. Ножом чи автомобілем досягти масовості технічно складно.
3. Насилля невід’ємне від людини. Якими б гуманітарними концепціями ми не придушували його, воно буде проявлятись або в інших формах ненависті, або – придушуватись і формувати певні комплекси. Вихід не в тому, щоб людину повернути у “війну всіх проти всіх”. А у тому, щоб каналізувати насилля. Зробити його соціально безпечним.
4. Спрощення. ніби на всі проблеми існує одне рішення. Називайте його як хочете: панацея, “Сталіна на вас немає”, месія. І коли ми зіштовхуємось хоч з якою несправедливістю, “найкраще” рішення, яке здається – це покарати того, хто привів до несправедливості. Може це від того, що багатьох фізично чи психологічно карали у дитинстві, а не пояснювали чому так не можна.
5. Наслідування та «червона лінія». Ефект доміно взагалі властивий багатьом злочинам. Почув-захотілось повторити. А «червона лінія» – це межа. Коли такий напад уже відбувся у суспільстві, то для майбутніх потенційних злочинців ця моральна межа уже перейдена. І зупинити такі злочини стає складно.
Багато з цих причин ми маємо і в нас. Але поки що пошуки справедливості на мирній частині суспільства обмежуються підривом гранат у генделиках та, значно рідше, – у судах. Але проблеми та причини до масових розстрілів є. І якщо їх не вирішувати, то з часом таку ж практику ми матимемо і в Україні.

Богдан Петренко