Вівторок 13 Листопад 2018, 22:49

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Недоарешт Саакашвілі проти недоімпічмента Порошенка

06.12.2017

Богдан Петренко, Обозреватель, 5 грудня 2017 року

Можна бути на будь-якому боці в конфлікті між Порошенком та Саакашвілі. Можна навіть відсторонитись від цього конфлікту. Але – він неминуче дійде до вас. І мабуть це буде перша особливість цього конфлікту. У боротьбі двох політиків, які на двох мають 15% підтримки, страждатиме усе населення України.

Навіщо? Формально причини є – позбавили громадянства, фінансування Курченком (так-так, революція всього за 500 тис. дол). Але, зі сторони це виглядає як Президент втягується (чи втягують) у конфлікт, який робить його опоненту імідж і революціонера, і опозиціонера, і сприяє його електоральному росту. Порошенко прямо в цьому протистоянні нічого не виграє. Тому говорять про емоційне несприйняття грузинського екс-президента українським. Є ще два варіанти теорії змови: а) усунути Тимошенко як потенційного конкурента Порошенка у другому турі (на фоні опозиційної гіперактивності Міхо, вона відверто втрачає позиції); б) втягнути Порошенка у конфлікт і його послаблення як засіб посилення ще одного опонента Президента – Авакова.

Як так? На початку Саакашвілі проривається через кордон і вся ескалація конфлікту минає відразу після перетину ним кордону. Так, акції протесту, візити правоохоронців – але це уже не те. Від Саакашвілі у протесті поступово йдуть союзники – і Гриценко, і Тимошенко, і Садовий, і Наливайченко. Він залишається один, акція поступово стихає. Доки він не вирішує провести «народний імпічмент». І збирає 3-4 тис. осіб. Немало, але хто знає чи збереться стільки ж на заплановану акцію на 10 грудня. Але, успішно профуканий арешт став тим подразником, який виведе ще більше людей.

Потенційно хтось може грати на двох полях. А враховуючи як стрімко погіршується на цьому фоні ставлення американців до українського президента, то це не Порошенко підігрує Саакашвілі. Тому, швидше за все в процес включена третя сила. Хоча до цього часу не зрозуміло – чи зовнішня сила, чи внутрішня? Однозначно лише те, що: а) це не в інтересах Порошенка, але в інтересах усіх, хто йому опонує; б) це на руку Росії, для якої розбудова failedstate в Україні – одне із завдань зовнішньої політики, особливо напередодні виборів президента; в) це на руку США, які втрачають важелі впливу на українську політику через конфлікт спецорганів та спроби Президента контролювати всі силові структури.

Так, до Саакашвілі 10 грудня прийдуть не тому, що це Саакашвілі, а тому – що «нас задовбало». Та хочу нагадати, що конкурентом на президентських виборах він не стане нікому. Бо для цього треба міняти Конституцію. А у нас забагато потенційних кандидатів сидить у Раді, які цього не допустять.

До чого призведе цей конфлікт? Виходячи з намірів – до повної втрати довіри до Президента, а відповідно – і до силових структур, які йому підконтрольні. Оперативно відбитий з машини СБУ Саакашвілі, прорив кордону, побудовані за лічені хвилини барикади говорять про те, що навколо лідера РНС зібрались (або – делеговані) професійні та гіпермотивовані протестувальники. Тому протест – надовго і просто затягуванням часу він не піде на спад.

До чого веде протест – до втрати легітимності одних та приходу до влади інших (в Україні змінюється не політика, змінюються політики). Проблема в тому, що черга на посаду завелика, але всі кандидати якісь недолегітимні – з низькою підтримкою. Тому не виключено, що частина народу почне шукати «захисту» ззовні. Хто в російських танках, хто – у нових варягах.