Неділя 09 Серпень 2020, 00:12

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Обережно, вас записують. Чи можна заборонити «зливи» розмов політиків

02.07.2020

UNIAN, 2 липня 2020 року

Кількість скандальних записів з року в рік зростає. І виною тому не те, що вони стали демонічнішими чи тупішими (власне – не це головне). А те, що вони стали заручниками поширення гаджетів з одного боку та соцмереж – з іншого.

Тому, спроба зменшити вплив «плівок» шляхом запровадження кримінальної відповідальності, – виглядає дивною. Віддаю належне, ініціативи Єрмака прозвучала там і тоді, де треба. Вона стосувалась скандалу «плівок Деркача» щодо перемовин Порошенка і Байдена. І озвучена була напередодні виборів у США у правильному місці – у виданні близькому до Демократичній партії США. З прицілом на відбілювання кандидата від демократів. Ймовірно, Андрій Єрмак вважає, що для США також може підійти варіант, який він сам застосував щодо «плівок Лероса» щодо брата Єрмака. Це проста і стара як світ технологія – коли звинувачуються не ті, хто кого зловили на гарячому, а ті, хто записували.

Чи є потреба у додатковому законодавстві? Мабуть що ні. Існуючих юридичних можливостей притягнути до відповідальності за прослуховування у нас валом, – починаючи від «порушення законодавства про державну таємницю» і закінчуючи «незаконним придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів». Більше того, такі записи не можна використовувати в суді, – бо записувались без рішення суду і без згоди жертви.

Та це ніколи не зупиняло тих, хто записував. І ніколи не змінювало позицію тих, кого записували. Бо починаючи від «плівок Мельниченка» влада як мантру говорить одне й те ж – головне не те, що у записах, а те, що сам факт запису – порушення державної таємниці. І бідкаються про те, переговори наших президентів записуються. 20 років бідкаються, а уберегти кабінет президента від жучків – не можуть.

Навіть якщо уявити, що цей закон буде прийнято, то це нікого не зупинить. Хоча б тому, що є інформаційні ресурси, які не контролюються владою. Наприклад, телеграм-канали, через які можна постійно зливати розмови. Більше того, складно уявити його прийняття. Бо ж тоді можна притягнути до кримінальної відповідальності Дональда Трампа, який виклав усьому світові розмови із Зеленським. Незручно якось виходить.

Та можна стільки завгодно говорити про ініціативу запровадити кримінальну відповідальність за розповсюдження таємних записів. Але це нічого не змінить. Тому в мене, класично, є дві новини. Погана – кількість скандальних плівок зростатиме. Хороша  – саме за рахунок їх засилля вони вже не відіграватимуть особливої ролі у створення антирейтингу. Та і про них швидко забувають. Про плівки Онищенка уже забули. Про плівки Деркача забудуть відразу після виборів у США. А ось що будуть пам’ятати – так це про спробу обмежити свободу слова. Ось що не люблять українці – так це коли їх обмежують у чомусь.

Богдан Петренко