Вівторок 04 Серпень 2020, 19:29

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Перестрілка в Броварах: Повернення в 90-ті?

29.05.2020

ZIK, 29 травня 2020 року

Конфлікти із застосуванням насилля – це не перший випадок для перевізників. Зокрема, у минулому році було щонайменше три таких випадки на київських приміських маршрутах. Але тоді застосовували вибухові речовини та підпали маршруток.

Власне, розборки були б неможливими, якби держава не лише мала регулятивні функції, але й могла ефективно їх застосовувати. Йдеться про все – починаючи від ефективності звернення до поліції, незаангажованості судової системи, та дієвості виконавчої служби.
Все просто – коли не працює державна система регулювання, починає працювати недержавна системи. І прояви роботи недержавної системи регулювання ми сьогодні побачили зранку.
Все це впирається в те, що є неформальні та формальні способи захоплення ринку. Тобто, – є корупційні, а є правові вимоги. І коли вони між собою починають конфліктувати (наприклад, нелегальні перевізники, які комусь заплатили, з легальними, які виконали всі правові вимоги, але їх не пускають на маршрути за якими формальними ознаками) – ось тоді конфлікт трансформується в насилля. Бо правими себе вважають обидві сторони. Особливо, враховуючи, наскільки в Україні толерантне ставлення до хабарів та поверхнево-суб’єктивне до права (легітимні лише ті норми, які відповідають “моїм” інтересам).
І якби була ефективна державна система регулювання – не було б доцільності існування і так званих “тітушок”. Бо лише посиленням кримінальної відповідальності чи посиленням поліції їх не виведеш з української реальності.
Вихід з карантину – це також і сплеск злочинності. На всіх напрямках де є контакт “людина-людина”. Це не повернення до 90-х, як зараз писатимуть проросійські ЗМІ. Їм вигідно залякати людей, сформувати недовіру до правоохоронної системи і держави в цілому.
Але злочинність дійсно буде вище, ніж в докарантинний період. Ймовірно – на той же період, що і карантин – тобто ми спостерігатимемо зростання 2-3 місяці, а потім відбудеться стабілізація.
Чому не 90-ті? Бо тоді відбувалось становлення ринку як явища, докорінна зміна системи власності, трансформація свідомості, а держава та правоохоронна система переживали період становлення. А зараз це все вже є, – лише відбувається перерозподіл у самому ринку.
Зупинена на 2,5 місяці економіка, яка потім запущена – це і новий, хоча і невеликий (порівняно з 90-ми взагалі мізерний) перерозподіл ринку. Хтось став банкротом і пішов з ринку, комусь здалось, що зараз – найвдаліший момент для розширення бізнесу. Все це закріплюється популяризацією насилля як методу досягнення цілей.
Власне, висновок буде простий. Там де немає реального державного контролю створюється не хаос, а самоурегулювання. Але саморегулювання може набрати таких форм, що хаос може здатися раєм.

Богдан Петренко