Неділя 04 Липень 2020, 08:59

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Після «Керчі»: чи є загрози масових розстрілів для материкової України?

19.10.2018

Лівий берег, 18 жовтня 2018 року

Від моменту початку російської агресії в Україні, нараховується близько чверті сотні випадків застосування зброї (холодної та вогнепалу) у школах РФ із масовими жертвами. Враховуючи заборону на «короткоствол», попередні випадки у Росії не були такими кривавими як у США. Але виходячи з ідеології Кремля, що «кругом вороги» та виправдання «насилля до ворогів», ескалація насилля (не лише шкільного, але й взагалі – побутового) у Росії йде на зростання. Крім насилля щодо влади. Влада в Кремлі для росіян сакральна. Хоча б тому, що за два десятиліття вони вже й забули, що може бути інша.

В Росії проблему традиційно вирішуватимуть розмовами про посилення охорони у школах, стимулюванням стукацтва, посиленням вимог до купівлі мисливської зброї і черговими лекціями про загрози тероризму. Та Україна не може вплинути на ситуацію в Росії. Натомість ми можемо упередити ситуацію в нас.

Так, українці відрізняються від росіян. Хоча б тим, що не відкрито любимо владу і як правило її винною в усіх проблемах, у тому числі й побутових. Тому нам є куди спрямовувати вектор ненависті і вектор насилля. У нас модель «агресивної поведінки» не доведена до ідеалу, як у РФ: так популяризація в Україні насилля є, але переконання що воно призведе до «перемоги» немає. На відміну від Росії, де навіть фейли, в які вона потрапляє через власну агресивність, подають в новинах як перемогу.

Трохи заспокоїлись? Рано. Загрози «повтору Керчі» для України все-рівно існують. Перше. На думку аналітиків у США, Усі випадки шкільних розстрілів обєднує одне – їх здійснювали або жертви цькування або самі булери. Саме булінг стає обєднуючою передумовою для агресивності, – як внутрішньої (самогубства), так і зовнішньої (масові розстріли). І немає чого дивуватись, бо коли колектив знецінює і відштовхує особистість під час цькування, автоматично знецінюється не лише її самооцінка, а і її життя. І жертва вважає, що її власне життя і життя тих, кого вона вб’є, – це адекватна відплата за образи. Тому висновок поки що невтішний: в Україні почали помічати булінг, але ще не навчились упереджувати і протидіяти йому.

Друге. У нас так само як в Росії відбувся розрив у комунікаціях між поколіннями. Батьки через доступність усієї інформації в Інтернеті уже не авторитет для дітей. А через постійну зайнятість, діти не відчувають, що їх цінять вдома. Вони відчувають що батьки все оціюнюють, а не цінять. І замість любові вони отримують гроші. Всі це знають, але все-рівно наступають на ті ж граблі. А дітям кому сказати своє сокровенне, свої страхи і переживання – пятсотгривневій купюрі? Тому й бувають подібні вибухи – бо діти лишають не почуті.

Соціальні епідемії (у тому числі й самогубства, масові розстріли) мають таку особливість – вони легко піддаються наслідуванню. Особливо серед дітей. А у глобалізованому світі вони ще й швидко долають кордони. Тому ніхто не скасовує ризики «масшутінгу» в навчальних закладах для України.