Вівторок 24 Листопад 2020, 20:14

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Президентський десант. Чим країні допоможе екскурсія депутатів на війну?

22.10.2020

UNIAN, 22 жовтня 2020 року

Президент України мобілізував і відправив сотню своїх депутатів на  Донбас. Але, чи потрібне таке «підкріплення» самому фронту?

Провести виїзне засідання фракції «Слуга народу» на Донбасі планувалось ще у вересні. Але тоді вирішили цього не робити – у зв’язку з епідемією коронавірусу. З тієї ж причини закрили і засідання Верховної Ради. З того часу змінились два показники: а) кількість хворих зросло; б) рейтинг президентської сили знизився. Друге виявилось важливіше – і тому, 20 жовтня парламент збирається. Але не прийняти держбюджет, як планувалось, а заслухати Президента. А наступного дня – рота нардепів вирушила на Схід.

Перше і головне. Піар і вибори. «Слузі народу» треба захопити і утримувати порядок денний. Робити так, щоб говорили про них, або їхні ініціативи. Що вони і роблять останні два тижні. І опитування, і послання Президента, а тепер екскурсія депутатів на війну – це все події, які чітко пов’язані між собою. Пов’язані виборами. Щодо поїздки – то це не просто демонстрація зацікавленості у «проблемі на Донбасі». Але і як демонстрація виборцю, що заяви Президента – не пусте місце. Вчора глава держави пообіцяв поїздку, сьогодні – виконано. І, по можливості, захопити частину патріотичного електорату. Але, щоб там не казали скептики – однозначно у президентському десанті є піар-плюси. Хоча б тому, що поїздка на Донбас пропрезидентської сили хоч трохи знизить підтримку проросійських сил на Сході.

Друге. Чи є сенс у цій поїздці? Взагалі у комунікації і з бійцями, що обороняють країну на передовій, і з цивільним населенням, що проживає біля лінії зіткнення, завжди є сенс. Питання лише у тому, що це необхідно робити в режимі 24/7. І точно – починати це робити з першого, а не на 7 році війни. Бо виникає питання – а що раніше рішення, які приймались у Раді – приймались без розуміння депутатами ситуації на Донбасі?

Третє. Щодо перспектив для миру. Президент озвучив багато ініціатив у своєму посланні – і стратегія Донбасу, і вільна економічна зона, і амністія. Швидше за все ці питання можуть обговорюватись і в парламенті, і в ЗМІ, – після виборів. Поїздка однозначно принесе декілька десятків депутатських звернень щодо проблем цивільних та військових. Пару законопроектів. Але однозначно вона не стане переломною для миру. Бо питання миру на Донбасі залежить не від сотні наших депутатів. А від волі Кремля. І не виключено, що його волі на перемир’я вистачить лише до моменту виборів. Тобто, акурат – до того часу, як проросійські партії отримають свої мандати у місцевій владі.

Чи треба вести було скільки депутатів? Президент і його Офіс і так бувають і на передовій, і щодня отримують звідти інформацію. Яку можуть надавати своїм партійцям. Чи депутати вже не вірять інформації, що надходить з Банкової? То може час робити періодичні поїздки депутатів не лише на Донбас, але й в Офіс Президента?