Неділя 25 Серпень 2019, 18:57

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Ризики терактів для Північної Ірландії зростатимуть щонайменше до серпня

22.01.2019

Вечірні вісті, 21 січня 2019 року

Активізація ІРА, точніше «нової ІРА» з її вибухом без жертв відбулось за класичними нормами.

Про це на своїй сторінці в Фейсбук повідомив заступник директора Українського інституту дослідження екстремизму Богдан Петренко.

1) Перші теракти-заяви про себе євротерористів відбуваються без жертв – моральна межа ще не перейдена, швидше всього через брак у виконавців терористичного досвіду;

2) Попередження про потенційний вибух по телефону – класична технологія ІРА;

3) Лондондеррі – місто символічне для англо-ірландського конфлікту – саме з ньому у січні 1969 року (50-та річниця) відбулась бійка між лоялістами та націоналістами, що пізніше призвела до загострення у серпні того ж року, відомого як «Битва за Богсайд (район Лондондеррі)». А в подальшому – до конфлікту у Північній Ірландії. Конфлікт завершений лише у 1998 році – тобто тривав майже 30 років і забрав життя 3,6 тис. людей;

Це говорить ро те, що існують сили, зацікавлені у тому, щоб відродити конфлікт, зігравши на пам’яті «визвольної боротьби» в Північній Ірландії та змусити Велику Британію зорієнтуватись на свої справи, а не наприклад, боротись з хімічною зброєю та ефесбешними «шпілі-вілями». Це особливо нагально саме сьогодні, коли існує розкол і по лінії виходу з ЄС – так званого Брексіту (у Північній Ірландії не підтримали виходу з Євросоюзу і сьогодні створюють додаткові вимоги (наприклад, відмова від відновлення кордону з Ірландією), які можуть віддалити Велику Британію та Північну Ірландію.

Власне, не виключено, що це була лише а) акція на перевірку підтримки радикального і насильницького спротиву серед населення (терористам треба завжди спиратись на громадську думку); б) заявка про власне існування з метою пошуку спонсорів (а спонсорувати безлад на території країн Європи є кому, і ті хто хотів, цю заявку почув).

У будь-якому варіанті – ризики терактів для Північної Ірландії зростатимуть щонайменше до серпня – до головної річниці Битви за Богсайд.

Богдан Петренко