Вівторок 26 Травень 2020, 08:39

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Російські паспорти від окупантів: запрошення для Зеленського?

25.04.2019

UNIAN, 24 квітня 2019 року

Путін спростив отримання російського громадянства для тих, хто зараз перебуває в окупації. В так званих ЛНР і ДНР.

Перше. Я не бачу вигоди Росії у тому, щоб роздавати паспорти всім підряд. Власне, стратегія «іхтамнєт» повністю зведеться нанівець, коли ЗСУ будуть постійно затримувати диверсантів з російським громадянством.

Друге. Юридичні механізми отримання російського громадянства існували і раніше. У Росії давно діє програма повернення співвітчизників, яка передбачає, у тому числі, й надання громадянства. Так для цього треба було виїхати зі свого місця проживання. Але, щось я не бачу ні тотального виїзду громадян України з окупації по цій програмі в Росію. І так само не бачу, що проблеми українських біженців, які опинились в РФ, оперативно вирішувались по цій програмі. Тому, треба обережно оцінювати вплив законів чи указів на реальність у країні, де об право витирають ноги. Звичайно, паспорти можуть отримати люди, які мають вагомий професійний чи соціальний статус. Вимивати мізки з колоній – давня традиція Кремля. Але не більше. Росії не потрібне населення, частина якого має досвід бойових дій, а ще більша частина – соціального іждивенства.

Третє. Серед людей окупації суцільне розчарування. І в Україні, і в Росії. Тотальна зневіра у сюзерені цілком може перерости в непокору. Так, мені складно уявити активну непокору на Донбасі, але пасивну цілком. Щонайменше, Росії не потрібно, щоб в разі військового варіанту повернення Донбасу, наші Збройні Сили вітали квітами. Їй треба перехилити громадську думку на свій бік. Хоча б для того, щоб люди і далі жили в болоті обіцянок. «Втірати» про те, що ДНР і ЛНР стануть суб’єктами Федерації уже не можна, – ніхто не вірить. Вкладати бабки у розвиток соціально-економічної складової «республік» теж ніхто не буде, бо мета Росії – впихнути їх назад. Тому указ про паспорти – це і є та цукерка, яка примусить ще пару років пасивно підтримувати російську окупацію.

Четверте. І мабуть головне. Прийняття Указу – тиск уже на команду Зеленського, стимулюючи їх включитись у переговори. Не тому що Москві треба вирішити проблему Донбасу (хаха). Кремль повинен визначитись, що робити з новою українською владою. Наскільки вона буде піддатлива. І наскільки проросійська. Бо вони вже не раз прогорали. То з привітанням Януковичу в 2004 році. То з ейфорією з приводу перемоги Трампа.

Фактично, – видача паспортів – це тиск на Україну. На те, щоб влада заявила свою стратегію. Чи, не виключено, Кремль сподівається, що нова влада не маючи досвіду перемовин з московськими мастодонтами просто через свою необізнаність припуститься помилок і піде на необгрунтовані поступки.

Це не означає, що завтра треба бігти на нові перемовини. Це означає те, що війна за українські території буде продовжуватись. Хто б не очолював країну. І нашу, і їхню.