Понеділок 21 Вересень 2020, 13:28

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Самогубства в Україні: проблема чи катастрофа?

11.09.2020

Газета по-українськи, 10 вересня 2020 року

За півроку в Україні від самогубств загинуло 3076 людини. Це вдвічі більше, ніж від ДТП і у 4,5 рази – від убивств. Серед зовнішніх причин смерті у нашій державі суїцид – на першому місці.

Загалом, в Україні щороку вкорочує собі життя 8-9 тис. осіб. Але не треба надмірного оптимізму щодо цифра першого півроку. Бо є ризики, що через коронакризу та її соціальні, економічні та психічні наслідки І є ризики, що цього року – у другій його половині – крива може зрости.

Сьогодні – всесвітній день запобігання самогубствам. Треба сказати, що не лише для України, для світу це одна з головних проблем. Проблем, коли у дилемі «проблема і я» замість усунути чи сприйняти перше, людина усуває друге – себе.

Суха статистика свідчить, що кожні 40 секунд у світі одна людина покінчує життя самогубством. 800 тис. людей щороку вкорочують собі життя.

Де ми в світовому сумному рейтингу? Фактично – в тій частині де відбувається найбільше самогубств. Бо в нас їх – майже в 2 рази більше, ніж середній світовий показник. Так, з 2000 року у нас планомірно знижується кількість самогубств – від 30 на 100 тис. нас до 18,5 у минулому році. І так статистично не страшна проблема дитячих самогубств – в 4 рази менше, ніж у США (на 100 тис.) та менше, ніж 2% від загальної кількості. Але статистика завжди розбивається об конкретні випадки. Об долі батьків та рідних. Об історії, які трапились з близькими.

Але, як би боляче не було – треба визнати два правила. По-перше, у нас є проблема, але немає катастрофи. Різниця у тому, що проблему треба вирішувати. А катастрофа у нас завжди перебільшує проблему і формує паніку. По-друге, – ніякої романтизації і героїзації самогубство не повинно мати. Бо одним із чинників, що стимулюють суїциди – це приклади. Почитайте про «ефект Вертера». А коли ці приклади обростають романтизацією – це наштовхує на думку, що так піти з життя – правильно.

Зараз буде трохи сексизму, але найбільше це проблема стосується чоловічої частини українців. Серед них рівень самогубств в 7 разів вищий за жіночий. І насамперед це пов’язано з психологофобією («я що псих ходити до нього»), соціальною маскулинністю («чоловіки не плачуть і не жаліються») і перманетними соціально-економічними кризами.

Є універсальний метод профілактики, який може допомогти –спілкуйтесь зі своїми близькими. Давайте їм зрозуміти наскільки вони важливі для Вас. І дайте спілкуватись їм. Виговорена проблема часто не здається такою страшною.

Богдан Петренко