Вівторок 25 Червень 2019, 06:55

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Специфічний тероризм. СБУ відзвітувала про результати антитерористичної діяльності у 2018 році

09.01.2019

Новое время, 8 січня 2019 року

За 2018 рік Служба безпеки України попередила вісім терористичних актів, п’ять з яких вже розкрито, повідомляє прес-служба силового відомства. Про подробиці терактів на території України, що їх запобігли, – у сюжеті Радіо НВ.

Які теракти у цьому році попередила СБУ

Напочатку березня 2018 року співробітники СБУ затримали голову Центру визволення полонених Володимира Рубана біля контрольного пункту в’їзду-виїзду Майорськ. У його машині виявили арсенал зброї. За інформацією СБУ, Рубан готував теракт у центрі Києва за змовою із ватажком донецьких терористів Олександром Захарченком. Генпрокуратура назвала співучасницею змови із Рубаном народну депутатку Надію Савченко, яка давала вказівки, як здійснити терористичний акт у залі Верховної Ради, і вербувала людей для цих дій. Досі Володимир Рубан та Надія Савченко знаходяться під арештом.

Увечері 29 травня стало відомо про нібито розстріл російського журналіста Аркадія Бабченка на порозі його квартири у Києві. Вже наступного дня голова СБУ Василь Грицак заявив, що Бабченко живий. Його вбивство інсценувала спецслужба, аби попередити справжній замах і затримати замовника. Організатором виявився Борис Гербин, а імовірним замовником вбивства В’ячеслав Пивоварник.

Вже в червні співробітники контррозвідки СБУ попередили у Харкові теракт біля пам’ятника воїнам УПА. Російський куратори планували використати учасників так званої військово-політичної групи Харьковское движение сопротивления, яка спеціалізувалася на підриві національних пам’ятників, офісів українських патріотичних організацій та особистих автівок.

Особливості терористичної загрози в Україні

Особливість України у тому, що терористична загроза корелюється із воєнним конфліктом на Донбасі, наголосив у коментарі Радіо НВ директор Міжнародного центру досліджень проблем безпеки Олександр Кореньков.

За його словами, з початку незалежності до 2013 року в Україні було зафіксовано лише 55 терактів, у яких загинули 12 людей. Однак лише у 2014 році, після початку війни на Сході, на території країни сталось близько 900 терактів із 1,5 тисячею жертв. Водночас вже у 2016 році було скоєно 61 подібний злочин.

У нас тероризм – це так само стратегія, яка використовується для того, щоб ослабити Україну як державу

Про поліпшення ситуації з терористичною загрозою в країні також свідчить Глобальний індекс тероризму, у якому Україна торік опустилася з 17 на 21 місце.

“В Україні є певні особливості тероризму. У нас тероризм – це так само стратегія, яка використовується для того, щоб ослабити Україну як державу. Дестабілізувати державу. Як він використовується, в нас зафіксовано лише три підриви смертників. Хоча в нас є так само терористи-смертники, але їх набагато менше, ніж в Іраці, наприклад, Афганістані. У нас більше використовують саморобні вибухові пристрої, у нас використовуют ручні гранати, як це було під Верховною Радою. Це теж теракт”, – зазначив Кореньков.

Які регіони найбільш вразливі

Найбільше терактів в Україні здійснювались у Донецькій та Луганській областях. І це фактично обстріли населених пунктів.

Про це у коментарі Радіо НВ повідомив заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. Водночас на мирній території терактів відбувалося мало, тому названа кількість попереджених спецслужбами подібних злочинів доволі висока, зазначив він.

РФ не зацікавлена у проведенні масових терактів на території України

“Як на мене, ще додає велику вагомість в тому, що в нас низький рівень масових терористичних атак, незацікавленість Російської Федерації в проведенні таких атак на території України, тому що вони можуть призвести до мобілізації населення України і фактично до тих результатів, проти яких сама Росія і виступає. Тобто вона намагається на сьогоднішній момент розчарувати українців у владі, в тому числі, і в її здатності забезпечити безпеку громадян”, – наголосив Петренко.

Нагадаємо, наприкінці грудня у Департаменті контррозвідки СБУ повідомили, що загалом за 2018 рік 46 громадян України стали фігурантами 165-ти кримінальних проваджень за статтею про державну зраду, а десятеро іноземців стали фігурантами кримінальних проваджень за статтею про шпигунство.