Середа 03 Червень 2020, 19:36

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

«Справа Боїнга», збитого на Донбасом, буде знову і знову бити по Росії

10.03.2020

Комментарии, 10 березня 2020 року

Лише попередньо слухання у справі MH17 розписані до кінця березня 2021 року. Однак, і через рік ми навряд чи матимемо остаточний результат. Зокрема, на остаточне рішення адвокати потерпілих дають 5-10 років (з урахуванням апеляційних інстанцій).

Малоймовірним є те, що без зміни політичного режиму в РФ, можна добитись притягнення названих чотирьох обвинувачуваних до відповідальності. Більше того, сумнівним є те, що частина з них взагалі доживуть до кінцевого рішення суду. Тому для безпеки чотирьох обвинувачених невідомо, що краще: в’язниця в Нідерландах чи «зникнути» в Росії.

Та ми повинні розуміти, що сам процес, який поки що складатиметься з п’яти сесій протягом року, які триватимуть від тижня до двох місяців, щоразу притягуватиме до себе увагу ЗМІ. Особливо – ЗМІ міжнародних. І щоразу, коли Москва відмовлятиметься від видачі злочинців, від визнання власної вини, це формуватиме негативне ставлення громадської думки до Росії. Це не лише дозволить зберегти діючі санкції. Це й сприятиме тому, що Росія повернеться до лав «нерукопожатих».

Крім ігнорування рішень нідерландського суду, Росія проводитиме (уже проводить) інформаційну кампанію щодо: а) світової росієфобії; б) некомпетентності слідчих і суддів; в) закидування інших фантастичних версій. Хоча, навіть російські ура-патріотичні пабліки відзначають, що системної позиції РФ щодо самої ситуації з рейсом MH17 немає. Тому найбільші їхні надії – на ігнорування рішень суду.

Є імовірність, що Росія тиснутиме і на Україну, з метою взяти частину відповідальності на себе, або – знизити антиросійску активність у доведенні її злочинів. В обмін на якісь примарні обіцянки, наприклад з обміну. Та це вже не врятує РФ. Бо вона вже випробувала подібну тактику з Малайзією. І не зважаючи на заяви малайзійської влади, що «Росія не причетна», європейська система правосуддя продовжувала працювати.

Навіть якщо рішення Окружного суду Гааги буде заочним, це – не програш. Бо це – прецедент для розгляду Міжнародним судом ООН питання про порушення Кремлем Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму. І чим більше Росія ігноруватиме рішення суду в Гаазі по MH17, тим більше у світі формуватиметься переконання у її причетності до фінансування тероризму.

Богдан Петренко