Середа 16 Січень 2019, 06:06

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Суди Лінча чи штрафи: як “виховати” українців

13.02.2018

Руслан Старовойтенко, Обозреватель, 8 лютого 2018 року

У декількох містах України групи молодих людей, що називають себе “Лицарями міста”, виходять на патрулювання вулиць і “привчають” людей до громадського порядку, не гребуючи застосовувати силу. У більшості випадків “дружинники” шукають на вулицях громадян, які розпивають алкоголь або кидають на землю недопалки від цигарок.

Звичайно, таких випадків в розвинених країнах немає, аналогів таких груп теж. Це дзвіночок для нас, тому що дійсно правоохоронні органи втрачають і довіру, і ставиться під сумнів легітимність застосування насильства з боку правоохоронних органів. Звичайно, громадяни можуть думати, що можуть “чинити правосуддя” і самі.

Суди Лінча, до речі, існують в деяких країнах, наприклад, у високогірних районах Болівії. Оскільки поліція не може туди дістатися, то там інколи за підозрою у зґвалтуванні навіть закопували людей живцем, а потім дізнавалися, що це не та людина і вони помилилися.

Ми ж не хочемо жити в такій країні? Але з цим треба працювати. Якщо з’являється будь-яка організація, немає значення, молодіжна, жіноча чи доросла, і вони намагаються наводити порядок чи якимось чином слідкувати за чистотою парку – вони можуть прибрати або організувати це прибирання.

Але будь-яке побиття, будь-яке насильство може бути фактично головною метою. Вони можуть під прикриттям якихось добрих намірів займатися насильством, можуть вимагати грошіі чинити інші протизаконні дії. І кримінальні елементи можуть потім приєнуватись до цих організацій і використовувати насильство для своїх цілей, прикриваючись благими намірами.

Тому звичайно, що я особисто оцінюю це як негатив і вважаю, що зараз треба серйозно працювати правоохоронним органам, посилювати і якість своєї роботи і думати над змістовною реформою. Не тільки міняти колір форми, персоналій в якихось відділах, а відновлювати якісну професійну роботу, в тому числі з наведення порядку.

А на рахунок таких груп, звичайно, що поліція має з ними працювати. Я маю на увазі не розформовувати їх, а запрошувати керманичів працювати спільно. Якщо дійсно у них благі наміри, вони мають тоді співпрацювати з поліцією і правоохоронними органами, і спільно проводити операції, в тому числі щодо наведення порядку.

Які закони треба прийняти, щоб заставити людей не смітити, не порушувати порядок?

Це залежить від загальної культури. У нас колись в переходах встановлювали заборонні значки, але дуже багато людей порушували заборони. Але найбільш дієвою на сьогодні, модерною і технологічною формою впливу є камери спостереження. Ви мабуть чули, читали чи дивились, як в Сінгапурі і в інших країнах, тотально встановлені камери. Людина, наприклад, може порушувати правила – кинути той же недопалок чи жувальну гумку – і навіть якщо немає поліції і безпосередньо ніхто її не затримає, все це знято на камеру, і потім їй приходять штраф додому, її викликають до суду, і вона не може уникнути покарання, тому що її зафіксовано на відеокамери.

До речі, в нас є дуже багато іноземних інвесторів, які здатні фінансувати такі програми. Поки що існують пілотні проекти, у Маріуполі і в інших містах, точково. Якщо серйозно вкластись в інвестиційний проект, і не тільки працювати ідейно, пояснювати людям, що культура поведінки, культура чистоти, наведення порядку – це в в їхніх інтересах, однак з’явиться певна культура покарання. Людина чітко буде знати – її ніхто не буде бити – просто якщо вона порушує певний закон, вона обов’язково буде покарана не фізично, а грішми, і що вона реально втратить велику суму грошей.

У багатьох європейських країнах, зокрема у Нідерландах, Німеччині–великі штрафи за порушення на дорозі чи громадського порядку. Дуже невигідно порушувати порядок – людина десять разів подумає, ніж чинити непродуманий вчинок. В нас так само має бути: високий штраф без впливу на людську гідність, без побиття, без насильства (а насильство породжує насильство, воно обов’язково повернеться і суспільство буде нестабільним).

Насильство – це не той шлях, яким можна відновити порядок у країні. А от штрафи, ефективна система відеоспостереження будуть досить ефективними в нашій країні.