Вівторок 18 Липень 2018, 01:52

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

«Торпеда» Кремля і гвардійці Авакова

04.10.2017

Богдан Петренко, 4 жовтня 2017 року

Затримання банди «Торпеда» треба розглядати у декількох вимірах. По-перше, ми маємо декілька широко відомих мас-медійних злочинів, спрямованих на розпалювання міжетнічної ворожнечі. Починаючи від вибухів у польському консульстві і завершуючи злочинами в Умані. Всі ці злочини однозначно грали проти України, а основним вигодонабувачем від них був Кремль. Це була спроба нав’язати альтернативного Росії ворога українцям та створити з українців «образ ворога» для інших націй. Фактично, йдеться про диверсифікацію міжнаціональних конфліктів для України.

По-друге, складно уявити, що це справа рук одного злочинного утворення. Особливо, якщо зважити на те, що група здійснювала всі найрезонансніші міжетнічні злочини і діяла в Україні протягом року. Більше того, локалізація цих злочинів – широченна – практично вся правобережна Україна – від Києва до Закарпаття. Тобто, одна банда протягом року тероризувала Україну. Водночас, частина злочинів «випадала» із загальної тематики – як то вибухи на Дні незалежності. І знаючи схильність Кремля розкладати яйця у різні кошики, малоймовірно, що всі ці злочини виконувались однією групою.

По-третє, з символічного боку, суспільство потребувала відповідей – тобто затримання злочинців зокрема і формування дієвої системи безпеки – у цілому. Інформація про затримання групи, що виконувала резонансні злочини певною мірою стала таким сигналом.

І четверте. Зараз більшість аналітиків сходяться на тому, що в Україні основний конфлікт між двома гравцями з влади – між Порошенком та Аваковим. І у цьому розумінні глава МВС від цих затримань отримав додаткові бонуси на фоні втраченого Президентом у протистоянні з Саакашвілі. Він отримав бонуси і на фоні вибухів у Калинівці та вектору негативу в інформаційному просторі, що спрямовується зараз на українських військових. І звичайно, заяви про колишніх «регіоналів», що курують цей проект переховуючись у Москві (а це цілком можливо з огляду на потенційну наявність зв’язків у них в Україні), можуть стати сигналом для інших колишніх «регіоналів», які цілеспрямовано формують негативний імідж Авакову на підконтрольних їм інформаканалах.

Що можна спрогнозувати – це потенційну цілеспрямовану кампанію з формування довіри до представників поліції та Національної Гвардії. Безумовно такі заходи важливі, якщо йдеться про єдину державну систему безпеку – коли вони мають на меті відновлення довіри до держави у цілому. Саме довіри – сьогодні не вистачає і населенню, і правоохоронцям, і владі для збільшення ефективності і МВС, і всього державного апарату. Але такі заходи можуть стати достатньо небезпечними, коли йдеться виключно про довіру до поліції, на фоні ігнорування інших структур. Фактично, – це може призвести до формування в громадській думці запиту на поліцейську державу, як єдино спроможну навести лад у суспільстві.