Неділя 08 Серпень 2020, 23:18

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

У Берліні сьогодні збираються політичні радники лідерів «нормандської четвірки».

03.07.2020

Комментарии, 3 липня 2020 року

У Берліні сьогодні збираються політичні радники лідерів «нормандської четвірки». Що можна очікувати від цієї зустрічі?

Для того, щоб змінилась ситуація і домовленості мали «проривний» характер, необхідно, щоб: а) відбулись кардинальні зміни у внутрішній ситуації в країнах-учасниках конфлікту на Донбасі та/або б) змінились інтереси котрогось з учасників збройного конфлікту.

Так, падіння рейтингів обох президентів – Зеленського та Путіна сьогодні примушує їх до якихось вагомих рішень. Більше того, перший ймовірно буде зацікавлений у зустрічі з другим. Бо минулого разу – в грудні 2019 – вдалось завдяки зустрічі досягнути зростання рейтингу українського глави. Але навряд чи він чи його радники не розуміють, що така зустріч можлива лише шляхом виконання тих частин попередньої угоди, що вигідна росіянам. Зокрема, щодо імплементації в законодавство формули Штайнмаєра (про початок дії особливого статусу Донбасу після виборів) та початку обговорення самого особливого статусу (з представниками ОРДЛО). Так, за неофіційною інформацією Росія вимагатиме, щоб Україна до 6 липня підготувала і надала Тристоронній групі відповідний проект Закону.

Щодо Путіна, то отримавши визнання власної легітимності до 2036 року, після змін до Конституції, він навряд чи отримав і той рівень довіри, який мав у 2014 році. Але водночас – він має зосередження росіян на внутрішніх питання країни, що завжди було невигідно російській владі. Тому він зацікавлений у продавлюванні міжнародних успіхів, щоб змінити порядок денний для громадської думки в РФ. Саме тому розігрується і карта зосередження російських військ, і ймовірність наступу з Криму, і військові навчання Кавказ-2020 – як батіг, і зустріч «нормандської четвірки» – як пряник для української влади.

Це говорить про те, що Росія буде тиснути і є часткова зацікавленість наших правлячих еліт піддатись на цей тиск. Та розуміючи внутрішні настрої – наша влада навряд чи піде на швидкі поступки. Тим більше, – в умовах, коли Зеленського насильно витісняють з проросійського електорального поля, втратити ще й патріотичний електорат перед місцевими виборами – буде політично смертельно.

Богдан Петренко