Вівторок 18 Липень 2018, 02:12

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Який урок може винести Україна з масових розстрілів у США?

03.10.2017

Богдан Петренко, 112.ua, 2 жовтня 2017 року

Розстріл у Лас Вегасі став одним з найбільших масових розстрілів у Сполучених Штатах. Стрільцем виявився такий собі Стівен Педдок, який мовою наших правоохоронців, не стоїть на обліку як людина, схильна до кримінальної діяльності.

Взагалі США, якщо не батьківщина, то щонайменше – «мачуха» масових розстрілів.

Відповідно до досліджень Американської соціологічної асоціації «Mass Shooters, Firearms, and Social Strains: A Global Analysis of an Exceptionally American Problem», у США протягом 1966-2012 рр. відбулось 90 масових розстрілів (число загиблих за один епізод – більше 4 осіб). У той час як у світі за цей час – 290. Тобто, 31% усіх зафіксованих випадків. На другому місці – Філіппіни – «всього» 18 масових розстрілів. На третьому – Росія (15 масових розстрілів). Це не рахуючи терактів та бойових дій.

77 осіб за раз убив Брейвік у Норвегії. 13 осіб убили і 21 поранили два підлітки у своїй школі в Колорадо у 1999 році.

Чому це відбувається?

Перше – це достатньо вільний доступ до зброї. У США навіть після убивств у Орландо в суспільстві вчергове посилились дискусії щодо суворіших обмежень на продаж зброї. Але 43% американських сімей володіють зброєю. І тому дискусії будуть тривати дуже довго. З одного боку демократи, які підтримують обмеження, з іншого – республіканці, які проти обмежень. Тому – права на зброю це частина американського суспільного диспуту.

Друге і третє – це особливості американського суспільства. Одним із його цінностей є самореалізація. Якщо така не відбувається, то людина може помститись суспільству. І тяга до відомості. Не можеш стати Кеннеді чи Ленноном, стань Лі Освальдом чи Марком Чепменом.

Четверте – суспільний пресінг. Індивідуалістичне суспільство жорстоке щодо інших. Жорстоке ставлення у школі чи на роботі може призвести до того, що людина «зривається». І виплескує на тих, хто наніс образу. А зброя нагадаю є у 43% сімей. У тому числі – у батьків школярів, яких принижують. Звідси – постійно виникає проблема масових розстрілів у школах.

P.S. Якраз учора військовий прокурор Матіос заявив, що кожен українець повинен мати зброю. Але, зброя для самозахисту – це як палка з двома кінцями. Коли українець виступає за вільний продаж зброї, то він бажає, щоб зброя була у нього. Але чи погодиться він на те, щоб дати зброю усім його сусідам?