Понеділок 21 Серпень 2018, 02:06

Український Інститут
Дослідження Екстремізму

Зона турбулентності. Чи буде сплеск насилля на травневі свята?

27.04.2018

Богдан Петренко, Обозреватель 27 квітня 2018 року

Традиційно на травневі Росія активізовує свою діяльність в України. Причому ця традиція тягнеться ще від часів «до війни», коли російські ЗМІ уже отримували темники демонструвати «як б’ють ветеранів в Україні». З того часу багато що змінилось, але традиція Кремля не дати нормально посадити українцям картоплю – залишилась.

Свят традиційно багато і вони пов’язані з масовими заходами, що так чи інакше може призвести до зіткнень та провокацій. Ми вже почали забувати про лівих, які довий час «приватизували» 1 травня. Але, чомусь цього разу їх вирішили згадати. Це і СПУ, яка ніяк не може реінкарнуватись, хоча за головування у ній постійно борються дві, скажімо толеранто, – непересічні особистості. І ПСПУ, з її Вітренко, якій С14 якраз напередодні 1 травня витерла кефіром політичну пиляку та повернула її до «порядку денного». Не знаю чи встигне повернутись Симоненко, який якраз бастує проти імперіалізму в Греції. До речі як там із забороною Компартії? Реєстр Мінюсту показує, що партія продовжує існувати, а Симоненко ретранслює проросійські гасла. Тому проблем вистачатиме, навіть без залучення інших, – просто якщо лівих звести в одному місці.

Але найбільші загрози вихідних – в Одесі на 2 травня, – четверта річниця протистояння, яка призвела до кривавих наслідків. І хоча поліція переведена у посилений режим, а 2 травня уже не вихідний – ризики протистоянь залишаються. Росія продовжує вважати Одесу одним із опорних пунктів для терористичної активності в Україні. Тим більше СБУ заявила, що упередила діяльність злочинної групи, яка намагалась спровокувати протистояння. У той же час, якщо Кремль планує підняти увімкнути режим насилля, то як правило, задіює декілька, не пов’язаних між собою груп. Щоб однозначно досягнути результату.

І, звичайно, 9 травня – сакральне свято для «руськомірської» ідентичності, яка до цього часу продовжує жити війною 80-ти літньої давності. Заявка Кремля традиційна – розквіт фашизму в Україні: будь-який конфлікт між поліцією/ветеранами/ряженими ветеранами/націоналістами задовільнить пересічного росіянина у правильності політики Путіна. Акція «Безсмертний полк», яка клонує подібні акції в Росії, може стати центром подібних протистоянь. Симпотоматично, але цього року вперше 9 травня в Україні буде проходити з діючим законом про заборону георгіївських стрічок. Тому, підстав для розв’язання конфлікту вистачатиме. І виходячи з останніх затримань СБУ Кремль орієнтується на те, щоб провокації були саме з боку ряжених патріотів.

Те, що у травні у нас формально зміниться формат військової операції на Сході лякає ту сторону. Лише заяви про Операцію об’єднаних сил призвели до значної активізації бойовиків. Кількість обстрілів у порівнянні з початком року зросла в 2,5 раза. Хоча були й проголошені рішення про перемир’я, одне з яких назвали абсолютним. Але контрольовані Росією бойовики вже й самі вірить у ті страшилки, якими годують мирне населення окупованої території. Наприклад, у початок «великого наступу» України. Весна, до того ж період, що природньо сприяє ескалації бойових дій. І так само природньо цьому сприяє й затяжний – з 1 по 9 травня – запой любітєлєй «можемповторіть».

Симптоматично, що Росія останнім часом орієнтована на посилення міжнаціональних конфліктів на території України. За задумом Кремля це має змінити порядок денний в Україні, і знижує рівень ненависті до Росії. Лише останнього тижня в країні активізувались декілька конфліктів: з циганами, з євреями та з білорусами. Не виключено, що на свята Кремль зможе посилити один з цих або старих варіантів. Або – реалізувати один із старих, тим більше, що 3 травня – день Конституції Польщі. Зазначимо, що саме ці – «неросійські варіанти» конфліктів будуть у пріоритеті Кремля на найближчий час.

Крім Одеси й Києва, на свята зростають загрози і для Льовову, де 5 травня – день міста. А враховуючи, скільки російська пропаганда закатувала борців за «свободу руського міра» у львівському метро, не варто виключати й активації протистояння й у цьому місті.

І останнє, затяжні святкування призводять до того, що загрози починають іти зсередини самого суспільства. Наявність значної кількості вибухівки (гранат) на руках у населення поєднані з алкокультурою «тименяуважаєш» несуть не меншу загрозу для суспільства сьогодні, ніж пряма «рука Москви».

А так, гарних Вам свят!