Воскресенье 24 Февраля 2020, 01:06

Украинский Институт
Исследования Экстремизма

Ефект Саакашвілі: між законністю та справедливістю. Коментар експерта УІДЕ Богдана Петренка «Голосу Америки».

12.09.2017

Які наслідки подій, що розгорнулись навколо позбавлення громадянства Саакашвілі, обмеженнями, що встановлювались українською владою та «проривом» кордону. Про це – у коментарі Богдана Петренка Російській службі «Голосу Америки».

«Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко вважає, що останні події за участю Михайла Саакашвілі на західному кордоні України — це результат непродуманої політики перших осіб держави.

«Чи порушив Саакашвілі закон? У країні, де правова система знаходиться в декларативному стані, — легітимність формується поза законом, через емпатію або антипатію до політика. Тому для частини громадян Михайло Саакашвілі долав опір системи. До того ж, судячи з усього, системи, яка формується «телефонним правом», тобто антипода правової системи. Для інших — Михайло Саакашвілі піарився, в тому числі і шляхом прямого порушення режиму перетину кордону», — зазначив Петренко в коментарі Російської служби «Голосу Америки».

Богдан Петренко вважає, що «»операція Саакашвілі «в черговий раз створила прецедент, коли насильством можна протистояти несправедливості».

«А це реальна загроза. Загроза того, що «справедливе насильство» стане популярним серед українців. Коли єдиних цінностей не створено, авторитетів не існує, це означає — атомізацію, подрібнення суспільства з війною «всіх проти всіх». За таких обставин частина українців шукатимуть захисту не всередині країни, а за її межами. У тому числі і у тих, кого вважають агресором. Не варто забувати, що проти України ведеться гібридна війна, мета якої політично роздрібнити суспільство», — підкреслює Богдан Петренко.

Політичні перспективи Михайла Саакашвілі на даному етапі йому здаються не настільки серйозними, щоб бути «реальною загрозою» для ключових кандидатів на президентських виборах 2018 року.

«Не в останню чергу, тому, що у нього не буде права брати участь в них. Однак війну «Порошенко — Саакашвілі» можуть використовувати для позиціонування іншого політичного протистояння. Менш імовірною виглядає стратегія, коли Порошенко і Саакашвілі політично примиряться. Хоча такий хід зіграв би на користь президента України», — каже Богдан Петренко.

Більше читайте у матеріалі Тараса Бурноса «Порошенко считает переход границы Саакашвили – преступлением»