Субота 24 Января 2021, 01:40

Украинский Институт
Исследования Экстремизма

Кремлю терміново потрібна загарбницька війна

01.02.2019

Газета по-українськи, 1 лютого 2019 року

Росія повільно скочується у кризу довіри до влади. За даними російського «Левада-Центр», у січні 2019 року 45% росіян висловили переконання, що країна рухається по неправильному шляху.

Варто доповнити ці цифри ще трьому показниками. Перше — цих 45% більше, ніж тих, хто вважає, що справи йдуть у правильному напрямку (таких 42%). Друге – останній раз таке співвідношення – коли розчарованих було більше – спостерігалось 13 років тому – у 2006 році. Вперше, за це час росіяни зневірились у владі.

І найголовніше – довіра до Путіна склала 64%. Недовіра – 34%. Останній раз такою низькою вона була у січні 2014 року, — перед тим як він почав віджимати Крим і вбивати «братів» в Україні.

Здавалось, нічого страшного. Особливо, якщо порівнювати з кризою довіри до влади в Україні. Але є ще одна проблема. В Україні криза довіри була практично завжди, і ніколи ця криза не вирішувалась за рахунок військового вторгнення на чужі території. А в Росії ця модель: «криза довіри до влади – війна – зростання довіри до влади» – неодноразово перевірена. Тим більше, інших ресурсів – насамперед економічних РФ не має – її запас міцності підмитий санкціями. І якщо не зробити щось, довіра знижуватиметься і далі.

А тут ще попереду переговори з Японією, де доведеться віддавати острови. У будь-якому випадку – Кремль неодноразово натякав на те, що віддасть Малу Курильську гряду. Піпл, який загодований імперськими цінностями це не прохаває.

Так, здавалось до виборів у Росії ще довго (2021 та 2024 роки). Але у Кремлі чітко усвідомлюють, що нести ахінею народу, в яку він віритиме, можна лише тоді, коли довіра вище за недовіру. Як тільки цей рубікон буде подоланий, відновити довіру до влади буде неможливо.

Тому Росії терміново потрібна загарбницька (або «асвабадітельна», якщо використовувати риторику російських ЗМІ) війна. Чи під загрозою Україна? В цьому році малоймовірно. Росіяни ставлять на прихід до влади політичним шляхом – участь проросійських партій у формуванні майбутньої коаліції. Але, якщо на якомусь етапі відбудеться збій і Москва зрозуміє, що проросійські сили не зможуть отримати нормальну підтримку, то загрози виникнуть і в нас.

Варто врахувати, що в Росії одночасно можуть розробляти багато стратегічних напрямків, а потім – обирати оптимальний, не виключено, що вони почнуть розкачувати когось зі (або й усіх) своїх сусідів. А їх, якщо відкинути країни НАТО і Китай (тобто, де вони можуть реально відгребти), — не так і багато.

Богдан Петренко